Kişi Dokunulmazlığı Hakkı Ne Zaman Ortadan Kalkar?

Bu yazımızda kişi dokunulmazlığı hakkı ne zaman ortadan kalkar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toplum hayatını düzenleyen hukuki sistemler bulunmaktadır. Bu hukuk sistemleri insani değerlerden beslenerek oluşmuştur. Toplumda bireyin özgürce yaşama hakkını elinde bulundurması merkezinde kanunla iş yapacağı alanların çevrilmesinin haricinde özel hayat mahrumiyeti ve özgür hayat serbestisi birey için geçerlidir.

Kişi dokunulmazlığı, bireylerin kanunla belirlenmiş alanlar haricindeki hayatlarının korunması hakkıdır. Bu bir insanlık hakkıdır. Dil, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmamalıdır.

Kişinin dokunulmazlığı, suçla mücadele kapsamında kalkabilir. Güvenlik birimleri kendini tanıttıktan sonra kimlik bilgilerini doğru paylaşmak gerekir. Suçla mücadelenin etkin olması için kişilerin dokunulmazlık hakkının sağlanması yine yasalar gereğince sınırlandırılabilir.

Dokunulmazlık hakkı, suç işlendiğinde de kalkar. Hırsızlık, gasp, adam yaralama, öldürme, kamu malına zarar verme, özel hayatı ifşa etme gibi durumlarda kişi dokunulmazlığından bahsedilemez.

2 yorum

  1. kişi dokunulmazlığı hakkı ne zaman kalkar diye öğretmen eve ödev verdi ben de bu yazıyı okudum ve hem ödevimi yaptım hem de sorunun cevabını yaptım. Tek kelimeyle mükemmel bir yazı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.