Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Kırıklarda İlk Yardım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yazımızda kırıklarda ilk yardım yaparken nelere dikkat edilmelidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kırıklar, kemiklerin basınçlara karşı gösterdiği direnç sonucunda meydana gelen ve sağlık sorunlarına neden olan durumlardır. Kemikler güçlü ve dirençli yapıda da olsa kırılgandır. Sert darbeler neticesinde kemikler kırılabilir. Düşme, çarpa, kaza geçirme kemiklerin kırılmasına sebep olabilir.

Kemik kırılması ilk yardım gerektirir. Kırılmalarda ilk yardım buz tedavisiyle gerçekleşmez. Buz tedavisi ezilmelerde, burkulmalarda kullanılır. Kırılmalarda, kırılan kısım yüksekte tutulur ve sarılır. Kırığın durumuna göre ilk yardım yapılır. Kanama varsa, turnike yapılır. İç kanama varsa hızır acil çağrılır. Normal bir kırılmada yüksekte tutulan kırılan kısım sarılır ve acil servise gidilir. Kırıkların yerine getirilmemesi gerekir. Bunu uzman kişiler yapmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cüneyt dedi ki:

    Kırıklarda ilk yardım yaparken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Hayatı tehdit eden yaralanmalara öncelik verilir. Hasta/yaralı hareket ettirilmez, sıcak tutulur. Kol etkilenmişse yüzük ve saat gibi eşyalar çıkarılır. Aksi halde gelişebilecek ödem doku hasarına yol açar.

Yorum Yaz