Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Kervansaraylar Niçin Yapılmıştır?

 

Bu yazımızda kervansaraylar niçin yapılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kervansaraylar ilk kez 10. yüzyılda Selçuk Hanları olarak Orta Asya’da ortaya çıkmıştır. Ticaret kervanlarının konaklama yeri olarak düşünülerek inşa edilmiştir.

Kervansaraylar, kervanların konakladığı, dinlendiği, eksikliklerini tamamladığı günümüz dünyasının sosyal tesisleridir. Kervansaraylar, ticaret kervanlarının ve insanların konaklaması için yapılmıştır.

Kervansaraylar, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti’nde oldukça sık yapılmıştır. Hemen her şehirde bulunan kervansaraylar, bazı şehirlerde onlarca bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı Devleti’nin Akdeniz ve Karadeniz Ticaret Yolları’nın hakimi olmasıyla kervansaraylar daha da önem kazanmıştır.

Kervansaraylar, ülkelerin başkentlerinde de yoğunlaşmaktadır. Ayrıca, önemli geçiş noktalarında ve birleşme noktalarında kervansaraylar bulunmaktadır.

Selçuklu döneminde genelde 40 kilometre arayla inşa edilen kervansaraylar, Osmanlı döneminde vakıf kültürünün bir parçası olarak aynı şekilde devam etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emre dedi ki:

    benim şahsen hoşuma gitti, kervansaraylar ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

Yorum Yaz