Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Kerestecilik En Çok Hangi Bölgede Yapılır?

Bu yazımızda kerestecilik en çok hangi bölgede yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye’de coğrafik konumu itibariyle iklim geçişlerinin yaşandığı bir yerde bulunmaktadır. Türkiye coğrafyasında üç farklı iklim tipi görülmektedir. Dört mevsimin yaşandığı ülkede, bitki örtüsü de buna göre şekillenmiştir.

Akdeniz İklimi, akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında görülür. Bitki örtüsü maki olarak yayılmıştır. Maki boyu 3 – 5 metre olan bitkilerdir.

Karasal İklim, Doğu Anadolu ve İç Anadolu üzerinde etkilidir. Bitki örtüsü bozkır olarak yayılmıştır. Yüksek dağlarda ise dağ çayırları bulunur.

Karadeniz İklimi, Karadeniz ve Marmara kıyılarında etkilidir. Bitki örtüsü orman olarak yayılmıştır. Ormanların geniş yer kapladığı Karadeniz yamaçlarında ormancılık faaliyetleri yapılmaktadır.

Ormancılık faaliyetlerinden biri de uygun ağaçları keserek kerestecilik yapmaktır. Karadeniz Bölgesi’nde ormanlar geniş bir yayılım gösterdiği için kerestecilik en fazla bu bölgede yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. MehmetSalihTALAY dedi ki:

    Biz kısaca nerede daha çok kerestecilik yapıldığını istemiştik siz onun yerine onun dışında her şeyi yazmışsınız…..

  2. sema dedi ki:

    Elinize sağlık kerestecilik nerede yapılır öğrendim kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  3. Ayçam dedi ki:

    Kerestecilik hangi bölgede yapılmaz artık sizin sayenizde biliyorum :) ağaçları ormanları bol olmayan ve bitki örtüsü gür olmayan yerlerde yapılmaz :)

Yorum Yaz