Kentsel Nüfus Nedir Kısaca

Bu yazımızda kentsel nüfus nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar çevre şartlarına göre hayatlarını idame ettirirler. Bu şartlar coğrafik olarak şekillenmektedir. İklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve ekonomik faaliyetler nüfus dağılışını ve nüfus yoğunluğunu etkilemektedir. Bu da şehir ve köy nüfusunu etkilemektedir.

Kentsel nüfus, şehirde yaşayan insanların oluşturduğu nüfustur. Kentsel nüfus hizmet alanlarında çalışan insanlardan oluşmaktadır. Eğitim, sağlık, ulaşım ve ticaret alanlarında insanlar çalışarak kentsel nüfusu oluşturmaktadır. Kent nüfusu kırsal nüfusa oranla oldukça fazladır. Çünkü şehir imkanları köy imkanlarından daha fazladır. Kentsel nüfusu yoğun ve kalabalık olan ülkeler genelde teknik anlamda gelişmiş olan ülkelerdir. Kentsel nüfus sürekli artış gösterme eğiliminde olarak göç alma yoluyla artış gösterir. Diğer yandan aile planlamasının en fazla yapıldığı yerlerdir.

1 yorum

  1. Kentsel nüfus; Türkiye’de nüfusu 10 000’nin üzerinde olan yer­leşmeler kent, kentlerde yaşayan nüfusa denir. Kentsel nüfusu yoğun ve kalabalık olan ülkeler gelişmiş ülkelerdir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.