Ekonomik Faaliyetlerin Türleri ve Çeşitliliği Nüfus Dağılımını Nasıl Etkiler?

Bu yazımızda ekonomik faaliyetlerin türleri ve çeşitliliği nüfus dağılımını nasıl etkiler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ekonomik faaliyetler ülkemizde tür ve çeşitlilik oluşturmaktadır. Birincil, ikincil, üçüncül, dördüncül ve beşincil faaliyetler tarımdan, hayvancılığa, sanayi alanlarından, hizmet alanlarına kadar farklılık göstermektedir. Ekonomik faaliyetler hammmadde ve pazar sahasına yakın yerlerde yapılmakta ve kurumsal düzen ve kurumsal ticaret bu bölgelerde faal olarak gerçekleştirilmektedir.

Ekonomik faaliyetlerin türleri ve çeşitliliği bu nedenle nüfus dağılımına doğrudan etki etmektedir. Hizmet alanlarının geliştiği büyük şehirlerde nüfus dağılımı açısından bir yoğunluk söz konusudur. Aynı şekilde sanayi şehirlerinde ve tarımla uğraşılan yerlerde nüfus dağılımı artış göstermektedir.

Bu nedenlerle ekonomik faaliyetler ile nüfus dağılımının artış veya azalışı doğru orantılı olarak değişmektedir.

1 yorum

  1. Ekonomik faaliyetlerin türleri ve çeşitliliği nüfus dağılımını doğrudan etkiler. Çeşitlilik ne kadar fazla ise nüfus dağılımı o kadar fazlalaşır. Pek çok insan bu özellikleri olan yerlere göç eder.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.