Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Kemiğin Bölümleri ve Bu bölümlerin Görevleri Nelerdir

kemik-yapisiVücudumuzda iskeletimizi oluşturan ve hareket etmemizi ile dik durmamızı sağlayan bir çok kemik vardır. Bu yazımızda kemiğin bölümleri ve bu bölümlerin görevleri nelerdir kısaca sizler için hazırladığımız bilgileri sizlere aktaracağız.

KEMİĞİN BÖLÜMLERİ VE GÖREVLERİ:

 • KEMİK ZARININ GÖREVLERİ: Temel görevi kemiğin beslenmesini sağlamaktır. Aynı zamanda kemik zarı, kemiğin çatlayan kısmını onarır, kırık kemiğin kırık olan bölümünün kaynamasını ve kemiğin enine doğru kalınlaşmasına ortam ortam hazırlar. Aynı zamanda kemik zarı sayesinde kemik dış ortamdan gelebilecek etkilere karşı korunur. Bu nedenle de kemik zarı, kemiğin en dışındaki bölümdür.
 • KEMİK UCU: Kemiklerin uç bölümlerinde şişkin olan yapıya verilen isimdir.
 • SERT KEMİK DOKU VE GÖREVLERİ: Kemiğin sert bir yapıya sahip olmasını sağlayan yapıdır. Sert kemik doku, kemik zarının alt kısmında yer alır. Sert kemik dokunun sert yapısı ise madensel tuzlar ile sağlanır.
 • EKLEM KIKIRDAĞININ GÖREVİ: Kemik başının uç kısmında yer alan eklem kıkırdağı, kemiklerin boylarının uzamasını sağlar ve aynı zamanda da kemiklerin eklem yerlerinde sürtünerek aşınmasını engeller. Kalınlığı 2-5 milimetre arasında olan eklem kıkırdağı; ağrı hissetmez bunun nedeni eklem kıkırdağında sinir uçlarının olmamasıdır.
 • KEMİK GÖVDESİ: Bir kemiğin iki başı arasında kalan bölümdür.
 • SÜNGERİMSİ KEMİK DOKUSU GÖREVİ: Kemik başının içini dolduran dokudur. Bu doku süngeri anımsattığı ve gözenekli yapıya sahip olduğu için “süngerimsi” olarak tabir edilir. Bu dokunun gözenekli yani boşluklu bir yapıya sahip olması kemiğin dayanıklılık özelliğini azaltmazken aynı zamanda da kemiğin esnek olmasını sağlar. Eğer süngerimsi kemik dokusu üzerine düşen görevleri yerine getiremez ise kırmızı kemik iliği de görevlerini yerine getiremez.
 • KIRMIZI KEMİK İLİĞİ GÖREVİ: Kan hücresinin yer aldığı kısımdır. Kırmızı kemik iliğinin temel görevi ise kan hücreti üretimi yapmaktır.
 • SARI KEMİK İLİĞİNİN GÖREVİ: Kemik gövdesinin içini dolduran yapıdır. Aynı zamanda akyuvarlar adı verilen kan hücresi sarı kemik iliği sayesinde üretilir.

Kemiğin Bölümleri ve Bu bölümlerin Görevleri Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. cunhurbaşkanı dedi ki:

  çok sağ olun 100 aldın : D

Yorum Yaz