Kayaçlarla Madenler Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımızda kayaçlarla madenler arasındaki fark nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yeryüzü toprak, taş ve kayaçlardan oluşmaktadır. Yeryüzünde taş kürenin oluşum katmanları kayaçlar ve madenlerden meydana gelmektedir. Kayaçlar ve madenler zaman içinde element ve minarel olarak şekillenerek ana karayı oluşturmuştur.

Anakayanın oluşmasında kayaçların rolü büyüktür. Zaman içinde yeryüzünü oluşturan elementlerin hafif olanlarının birleşerek taş, toprak ve kayaçları oluşturarak üstte kaldığı bilinmektedir. Ağır elementlerin ise çökerek yeraltında madenlerin oluşmasında rol oynadığı bilinmektedir.

Kayaçlar da bir maden türüdür. Fakat ağır elementlerin oluşturduğu madenler değerli ve işlenebilir, kullanılabilir elementlerdir. Atın, gümüş, bakır, platin, demir, kurşun, çinko gibi madenler yeraltı zenginliklerini oluşturmaktadır. Kayaçlar, ekonomik değeri olmayan ve işlense de ancak yol yapım çalışmalarında kullanılan taşlardır.

1 yorum

  1. Kayaç ile madenin aynı şeyler olduğunu düşünüyordum. Fakat öyle değilmiş. Bunu da kısa olmasına rağmen yazınızda bilgilendirici ve herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatmışsınız.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.