Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Katı, Sıvı ve Gazların Tanecikli Yapısının Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda katı, sıvı ve gazların tanecikli yapısının özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Maddeler tanecikli yapılarına göre sınıflandırılmaktadır. Maddelerin tanecikli yapısı maddelerin bazı özelliklere sahip olmasını sağlamaktadır. Katı, sıvı ve gazların tanecikli yapıları birbirinden farklıdır.

Katıların tanecikli yapısı düzenli ve birbirine yakın, boşluksuz taneciklerden meydana gelmektedir. Bu nedenle katıların tanecik düzeni daha düzenlidir.

Sıvıların tanecikli yapısı birbirinden daha uzaktır. Bu da sıvıları akışkan yapmaktadır. Sıvıların akışkan olması tanecikli yapıları sayesindedir.

Gazların tanecikli yapısının özellikleri, birbirinden uzak ve dağınık olmasıyla bilinmektedir. Bu nedenle gazlar uçucudur.

Maddelerin tanecikli yapısı, ısı ve sıcaklıkla değişmektedir. Bu da hal değişimine neden olmaktadır. Hal değişimlerinin asıl kaynağı taneciklerin birbirine yakınlaşması ve taneciklerin birbirinden uzaklaşmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. burak dedi ki:

    Katı, sıvı ve gazların tanecikli yapısının özellikleri şunlardır; katılar belli bir şekle ve hacme sahiptirler, sıvılar şekilsiz ve bulunduğu kabın şeklini alırlar. Gazlar ise molekül araları çok boşlukludur.

Yorum Yaz