Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Karadeniz Bölgesi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Karadeniz bölgesi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Karadeniz Bölgesi, ülkemizin kuzeyinde bulunmaktadır. Kuzey kıyı hattı batıdan doğuya doğru Karadeniz sahili boyunca devam eder. Karadeniz Bölgesi’nde Karadeniz İklimi görülmektedir. Karadeniz İklimi’nde dört mevsim yağış gerçekleşmektedir.

Karadeniz Bölgesi’nde yeryüzü şekilleri bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Bölgede sıradağlar, dar geçitler, ovalar, platolar, vadiler, yaylalar bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde nehirler, göller de bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde hava olaylarında hep yağışın olması bölgenin bitki örtüsünü doğrudan etkilemektedir.

Bölgede derin ormanlar, dağ çayırları ve ovalarında birçok sebze ve meyve bulunmaktadır. Bu bakımdan dar bölgelerde tarım ve hayvancılık faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Bölgede daha çok fındık, çay tarımı yapılmaktadır. Ormancılık faaliyetleri de sürdürülmektedir.

Karadeniz Bölgesi, ülkemizin iklim, bitki örtüsü bakımından en zengin bölgesidir. Bölgede endemik türler de bulunmaktadır. Bu bakımdan ülkemizin doğal zenginlikleri, doğal güzellikleri ve tarihi eserleri yönüyle bölgenin ülke ekonomisine katkısı bulunmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde kültürel faaliyetler de ön plana çıkmaktadır. Misafirperver ve yardımsever bir halkı bulunmaktadır. Yayla evleri turizm faaliyetlerine müsaittir. Rafting bölgede yapılan sporlardan biridir. Karadeniz Bölgesi’nde halk oyunları da oynanmaktadır. Horon en çok oynanan halk oyunudur.

Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık faaliyetleri ve liman işletmeciliği de yapıldığı için ekonomik katkıları oldukça büyük ve önemlidir.

Karadeniz Bölgesi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derya dedi ki:

    Karadeniz Bölgesi ile ilgili genel bilgilere ihtiyacım var. Bir afiş yapıyorum bölgeyi anlatan net ve kısa madde madde özellikleri bilen varsa bana yardımcı olabilir mi? Yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler

Yorum Yaz