Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Sağlığı Tanımlarken Hangi Temel Özellikler Ölçü Olarak Alınır

buyuk-82f106bd4cSağlık kavramı aslına bakıldığında oldukça geniş bir kavramdır ve sağlığın tanımı yapılırken insanın her açıdan özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle de sağlık kavramının tanımı yapılırken bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal iyilik durumları temel ölçü olarak kullanılmaktadır. Anlaşıldığı gibi sağlık tanımı yapılırken sadece insanların fiziksel ve bedensel sağlıkları göz önünde bulundurulmaz; diğer etkenlere de bakılır.

Bir insanın hasta olmaması demek kesinlikle sağlıklı olduğunun bir kanıtı değildir. Çünkü bir insan bedenen çok sağlıklı iken aslında ruh sağlığı ya da sosyal açıdan sağlığı iyi olmayabilir bu durumda da kişinin beden sağlığı iyi olsa da o kişi sağlıklı olarak tanımlanamaz. Kısacası; sağlıklı olmak bedenen hasta olmamak ile birlikte bedenen, ruhsal ve sosyal yönden de tam olarak iyi olma halidir diyebiliriz.

Beden olarak sağlıklı olan bir kişi çevresindeki yaşanan olumsuz olaylardan ya da durumlardan dolayı da olumsuz olarak etkilenebilir ve böylece kişi ruhsal yani psikolojik olarak da kendisini iyi hissetmeyip hasta olabilir. Bu durumda da bir sağlık durumundan bahsedilemez.

Sağlığı Tanımlarken Hangi Temel Nitelikleri Ölçü Olarak Alınır Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz