Kanuni Sultan Süleyman Hakkında Bilgi Kısaca

kanuni sultan süleyman ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından bir tanesi olan Kanuni Sultan Süleyman, dünya üzerinde de yaşanan pek çok değişikliğin mimarı olan güçlü bir padişah olarak tarihe geçmiştir. Çocukluk yıllarında sarayda bulunan çok değerli hocalarından kaliteli bir eğitim alan Süleyman, aldığı bu bilgileri yönetim noktasında çok zeki bir şekilde kullanmış ve Osmanlı Devleti’ne adeta altın çağını yaşatmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın padişah olduğu dönemde Osmanlı Devleti, tarihinin en geniş topraklarına ulaşmayı başarmıştır ve üç kıtanın hükümdarı olarak tarihe geçmiştir.

kanuni sultan süleyman ile ilgili görsel sonucu

1495 yılında Ayşe Hafsa Sultan’ın çocuğu olarak dünyaya gelen Süleyman’ın babası, Yavuz Sultan Selim’dir. Gençlik döneminde Osmanlı’nın çeşitli bölgelerinde, yönetmeyi öğrenmesi amacıyla vali olarak görevlendirilmiştir. Süleyman henüz 25 yaşındayken, babasının vefatı üzerine Osmanlı tahtına geçmiştir. Genç birisi olmasına rağmen sahip olduğu deha ile devlet sistemi içerisinde adaletli düzenlemeleri hayata geçirmiştir. Bu yüzden Süleyman’a, Kanuni unvanı verilmiştir.

Süleyman, hükümdarlığı süresince sürekli olarak fetihlerde yer almıştır. Rodos adası, Irak, Belgrad gibi önemli bölgelerin fetihlerini tamamlamıştır ve devletin topraklarını neredeyse iki katına çıkarmıştır. Kanuni döneminde Osmanlı, en güçlü ve parlak dönemini yaşamıştır. Fransa’ya gönderdiği bir mektup ile bu ülkedeki dans faaliyetlerinin durdurulmasına karar vermiştir. Bununla birlikte Avrupa üzerine yapılan seferlerde Mohaç Meydan Muharebesi, Süleyman’ın önderliğini ettiği ordu ile birlikte 2 saat içerisinde mutlak zafer ile sonuçlanmıştır. Buradan yoluna Avrupa üzerine devam eden Süleyman, 1566 tarihinde Zigetvar Kuşatması esnasında hayatını kaybetmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman Hakkında Bilgi Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

2 yorum

  1. Bence süper beğendim ben emeğinize sağlık, kanuni sultan süleyman kimdir kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.