Hesap Makinesi Ve Buhar Makinesinin İcatlarının Avrupa’nın Gelişimine Etkileri Nelerdir

ilk buhar makinesi ile ilgili görsel sonucu

Avrupa, içerisinden çıkmış olduğu karanlık dönemin bitmesi ile birlikte olumlu anlamda çok büyük bir ivme yakalamıştı. Kilisenin etkisinin insanların üzerinden yavaşça kalkması ile birlikte düşünceler özgürleşmiş, insanlara farklı bir yaşam biçiminin kapısı aralanmıştı. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte artık bu coğrafyada ortaya çıkan düşünceler kısa süre içerisinde yayılabiliyordu ve yenilikler insanlar tarafından hızlıca benimseniyordu.

ilk buhar makinesi ile ilgili görsel sonucu

Bu dönemde ortaya çıkan hesap makinesinin icat edilmesi ve buhar makinesinin ilk kez kullanılmaya başlaması ile birlikte Avrupa’da büyük bir değişim de başlamış sayılabilirdi. Hesap makinesinin icadı, denizciler için rota hesaplama gibi pek çok konuda büyük bir atılım olmuştur. Bu sayede haritacılık, ticaret gibi faaliyetler hız kazanmıştır.

Buharlı makinelerin icadı ise Avrupa için en can alıcı icat olmuştur. Buharlı makineler sayesinde küçük bir dönem içerisinde taşımacılık alanında çok büyük bir atılım yaşanmıştır. Keşfedilen Amerika kıtası sayesinde Avrupa’ya çok büyük hammadde ve para akışı sağlanmış, bu sayede buradaki teknolojik gelişmeler de hızlanmaya başlamıştı. Bununla birlikte buhar makineleri, trenler ve gemiler gibi önemli taşımacılık araçlarının gelişmelerinde de önemli rol oynamışlardı.

Bu akımı yakalayan her Avrupalı devlet, zenginliğini artırmak üzere dünya üzerinde çeşitli bölgelerde koloniler kurmuş, kendisinden güçsüz olan her milleti ve toprağı sömürmeye başlamıştır. Uzun yıllar boyunca sömürge arayışları, Avrupalı devletler için bir rekabet ortamı oluşturmuştur. Buharlı makinenin icadının ardından geçen 2 asır içerisinde de bu rekabet, Avrupa ülkelerini I. Dünya Savaşı gibi tüm insanlık için yıkım anlamına gelen ölümcül bir savaşın içerisine sürüklemiştir.

Hesap Makinesi Ve Buhar Makinesinin İcatlarının Avrupa’nın Gelişimine Etkileri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.