Ülkemizde Çayın Sadece Rize’de Yetiştirilmesinin Nedeni Nedir

Türkiye her bölgesinde farklı iklim özelliklerini barındıran bir ülkedir. Türkiye’nin iklim özelliklerinin bölge bölge farklılık göstermesi aynı zamanda bölgelerde yetiştirilen ürünlerin de farklılık göstermesine ortam hazırlamaktadır. Bu yazımızda ülkemizde çayın sadece Rize’de ytiştirilmesinin nedeni nedir kısaca sizlere açıklayacağız.

vietnam-da-cay-toplayan-kadinlarÇay bitkisi, yetişmek için özel iklimkoşulları isteyen bir bitkidir ve bu nedenle de her bölgede çay yetiştirilmesine uygun iklim özellikleri görülmemektedir. Çay bitkisinin büyüyüp yetişmek ve olgunlaşmak için ihityaç duyduğu iklim özellikleri sadece Rize’de ve Doğu Karadeniz bölgesinde görülmektedir dolayısıyla da ülkemizde çay bitkisi sadece Rize ilimizde ve Doğ Karadeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılan bir tarım ürünüdür.

Çay, aşırı soğuk iklimi ve kar yağışını sevmez ve bu iklim şartlarında da büyüyemez. Bu özelliklerin tam aksine çayın yetişebilmesi için iklimin yaz aylarında bol yağışlı olması ve aynı zamanda bol oranda nemli olması gerekmektedir.

Rize’de hakim olan iklim; bol yağışlı ve nemlidir, hem yaz mevsiminde hem kış mevsiminde bol yağış alan Rize’de havanın nem oranı oldukça yüksektir ev hava sıcaklığı aşırı derecede düşmemektedir. Rize’nin bu iklim özelliklerinin taşımasının temelinde ise Rize’de yer alan dağların Karadeniz’e pararlel olarak uzanması yatmaktadır.

Ülkemizde Çayın Sadece Rize’de Yetişmesinin Nedeni Nedir Konusuna Yönelik Hazırladığımız Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi Yorumlarınızı Sorularınızı ve Sahip Olduğunuz Bilgileri Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.