Kandil Gecelerinin Adları ve Anlamları

Bu yazımızda kandil gecelerinin adları ve anlamları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kandiller dini olarak çok önemli gün ve gecelerden oluşmaktadır. Bir yol içerisinde beş tane kandil bulunmaktadır. Kandiller, Hicri takvime göre ayarlanmaktadır. Miladi takvime göre kutlanan kandillerde, iki takvim arasındaki gün farklılıklarından bazı gün değişiklikleri yaşanmaktadır. Bu nedenle miladi takvimde her kandil farklı bir aya denk gelse de hicri takvimde kandil günü değişmemektedir.

Kandil gecelerinin adları ve anlamları şu şekildedir:

Mevlid Kandili: Peygamber (a.s.)’ın doğduğu gündür. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi ve Pazartesi günü olduğu bilinmektedir. Miladi olarak 571 senesinde gerçekleşen bir hadisedir. Kutlu Doğum olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili olarak bilinmektedir. Mevlid, doğmak, dünyaya gelmek demektir.

Regaip Kandili: Üç aylar denen özel ayların Recep, Şaban ve Ramazan şeklinde bilinmektedir. Regaip Kandili, bir senelik planların ilahi nizam olarak gerçekleşmesi adına gerçekleşen ve rağbet etme anlamına gelen bir gecedir. Rağbet etme, değer vermek, yönelme, elde etme, üstünde durma anlamlarına gelmektedir.

Miraç Kandili: Peygamber (a.s.)’ın Mekke’den Kudüs’e bir gece yürüyüşü yaparak Kudüs’te Mescidi Aksa’da göğe yükseldiği, namazın farz kılındığı ve Peygamber (a.s.) bütün peygamberlere namaz kıldırdığı gecedir.

Berat Kandili: Günahların affolunduğu ve insanların cehennemden beratlarını arzu ettikleri bir gün olarak kandil şeklinde idrak edilmektedir.

Kadir Gecesi: Kuranı Kerim’in inderilmeye başlandığı ve indirilmesinin son bulduğu, Kuranı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olarak nitelendirilen ve Ramazan ayının son on gününde aranması gereken bir gecedir.

Kandil Gecelerinin Adları ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.