Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2021

Kan Damarlarının Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda kan damarlarının çeşitleri ve görevleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vücutta bulunan birçok sistem bir araya gelerek organizmayı oluşturur. Canlının vücudunda en önemli dolaşımlardan biri de kan dolaşımıdır. Kan dolaşımı büyük ve küçük olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Büyük kan dolaşımı kalp ile vücut arasında gerçekleşmektedir. Küçük kan dolaşımı kalp ile akciğerler arasında gerçekleşmektedir.

Kan damarları, kanın vücutta ve akciğere gitmesinde görev alır. Bu nedenle vücuda ait kan damarları ve akciğerlere ait kan damarları bulunmaktadır. Genel olarak üç farklı damar bulunmaktadır.

Kan damarları çeşitleri şu şekildedir:

*Atardamar

*Toplardamar

*Kılcal Damar

Atardamar: Temiz kanın vücuda pompalanmasını sağlar. Akciğer atardamarı, kirli kanı akciğere taşıdığı için diğerlerinden ayrılır.

Toplardamar: Kirli kanın kalpte toplanmasını sağlar. Akciğer toplardamarı temiz kan taşır.

Kılcal damar: Kanın en ufak organ ve dokulara akmasını sağlayan küçük ve ince damarlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Busra can dedi ki:

    Kılcal damarlar ,atar damarlar ile toplar damarları birbirine bağlar . Toplar damarlar tüm organ ve dokularda topladıkları kanı kalbe taşır.😊😊

  2. seniha dedi ki:

    Kan damarların çeşitleri; kan damarları, toplar damarlar, atar damarlar, kılcal damarlardır. Görevleri ise; vücudu ağ gibi sararak temiz kanın tüm hücrelere iletilmesini sağlarken kirli kanın toplanmasını sağlar.

Yorum Yaz