Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2018

Kalsifikasyon Nedir?

Kalsifikasyon nedir? hakkında kısaca. Kalsifikasyon nedir?

Kalsifikasyon nedir sorusunun cevabını hiç duymamış olabilirsiniz. Kalfisikasyon ne demek gelin hep beraber inceleyelim.

Doku alanlarında kalsiyum mineralinin depo edilmesi sonucu görülen olaya kalsifikasyon adı verilir. Normal şartlarda bu sadece kemiklerde görülür.

Yaş ilerledikçe kıkırdaklar, damar duvarları gibi alanlarda da kalsifikasyonlar görülmeye başlar. Bazı hastalıklarda da ilerledikçe bu durum meydana gelebilir.

Genel anlamda iki tip kalsifikasyon mevcuttur. Bunlar distrofik ve metastatik olarak incelenebilir.

Distrofik tip dokuların ölümüne ve nekrozuna neden olan olayların sonucunda hasarlanan alanda kalsiyum birikimi sonucunda meydana gelir.

Metastatik tip ise kalsiyum mineralinin kan düzeyinin artması yani hiperkalsemi durumunda bu mineralin vücudumuzda bazı alanlarda çökelmesi sonucunda görülür. Bunun en çok görüldüğü alanlar böbrek tübülleri, akciğer hava keseleri ve mide duvarıdır. Beyin, göğüs, karaciğer gibi organlarda da bu kalsifikasyon odakları görülebilir.

kalsifikasyon nedir? hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cevriye dedi ki:

    Pelvik bolgede flavour ile uyumlu milimetrik boyutta vaskuller kalsifikasyon izleri mevcuttur bacamin kasik yerinde agrilar ‘ve kasilmayla basladi ne anlama geliyor rica etsem aciklarmisiniz

Yorum Yaz