Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir

Geri Dönüşüm Niçin Önemlidir hakkında bilgi kısaca, Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

Plastik, kağıt, metal, cam malzemeden yapılmış eşyalar ile elektronik eşyalar geri dönüştürülebilirdir. Bunlar diğer çöplerle birlikte normal çöp kutularına değil, belediyenin çevremize koyduğu özel geri dönüşüm çöplerine atılmalıdır. Ayrıca son zamanlarda sıvı yağların doğaya olan zararına oldukça sık vurgu yapılmaktadır. Bunlar evde musluklara dökülmemelidir. Biriktirilip yetkililere haber verilip onlara teslim edilmelidir. Böylece hem doğa korunur hem de geri dönüşüm sayesinde ekonomiye katkı sağlanır.

Geri dönüşüm, eskimiş ve atılmış malzemelerin yani atıkların bir ham madde gibi kullanılarak tekrar imal edilmesidir.

Doğal kaynaklar sınırlıdır. Bunların dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekir. Demir, çelik, kurşun, bakır, plastik, kağıt, cam, kauçuk gibi malzemelerden yapılmış olan maddeler doğanın tükenmemesi açısından geri dönüşüm ile geri kazanılmalıdır. Enerjiden de büyük tasarruf söz konusu olduğu gibi bu malzemelerin yurt dışından ithal edilmesinin önüne geçilmiş olur veya azaltılır. Çevre kirliliğinin en aza indirilmesi de en önemli sonuçlardan biridir. Şunun farkında olmalıyız ki pek çok atığımız geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmıştır.

Geri Dönüşümün Yararları

Doğal kaynaklarımız korunur. Dünya nüfusu arttıkça doğal kaynaklar git gide azalır. Tüketimi azaltmak mümkün olmadığına göre tüketilen malzemelerin geri dönüşümü sağlanmalıdır. Böylece verimli kullanım sağlanır. Bunun önemini kavrayabilmek için şöyle örnekler verilebilir: plastik atıklar geri dönüştürüldükçe petrol tüketimi, kağıtlar geri dönüştürüldükçe ormanların tahrip edilmesi azaltılmış olur.

Enerji tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm, sıfırdan imal etmekten daha az endüstriyel işlem basamağına sahiptir. Bu, enerjiden tasarruf anlamına gelir. Örneğin teneke kutular eritilip tekrar teneke kutu haline getirilir. Oysa bunlar sıfırdan imal edilirken metal cevheri işlenmektedir ve saflaştırma işlemi uygulanmaktadır. Böylece enerjiden tasarruf edilir. Oran vermek gerekirse örneğin alüminyumun geri dönüştürülmesinden yaklaşık %96 enerji tasarrufu elde edilir. Kağıt söz konusu olduğunda bu oran %50 civarındadır.

Atık miktarı azalır. Atıklar çok fazla yer kaplamaktadır ve çevreye zarar vermektedir. Bunlar geri dönüştürülürse hem çevre daha az zarar görür hem büyük depolama alanlarına gerek kalmaz.

Gelecek ve ekonomiye yatırım yapılmış olur. Doğal kaynakların tüketilmesi ve ham maddenin azalması ekonomik sıkıntı yaratır. Geri dönüşüm bunları engeller veya yavaşlatır. Ayrıca istihdam alanı sağlar.

images

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  -Tamam da çizmişsin gibi güzel.

 2. ebru dedi ki:

  sağ olun geri dönüşüm niçin önemlidir maddeler halinde yazdım.

 3. Anonim dedi ki:

  Çok güzel anlatmissiniz. Teşekkür ederim

 4. melis dedi ki:

  sağ olun geri dönüşümün önemi ve faydaları lazımdı işime fazlasıyla yaradı.

  1. ali dedi ki:

   cidden süper oldu. ödevim hemen bitti beğendim geri dönüşüm niçin önemlidir kısa olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

Yorum Yaz