Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Kalkınma Köyden mi Başlar Kentten mi Münazara

Aşağıda kalkınma köyden mi başlar kentten mi münazara kısaca olarak ele alacağız.

Kalkınma köyden başlar çünkü;

*Kalkınma için doğal kaynakların ekonomik olarak kullanılması gerçekleşmelidir. Ekonomik kalkınmanın gerçekleşmesi için doğal kaynakların yerinde kullanılması üretilmesi ve tüketilmesi gerekmektedir. Doğal kaynakların üretimi de kırsal alanlar olan tarıma elverişli alanlarda gerçekleşmektedir. Bu nedenle kalkınma ancak tarım, hayvancılık üretimi olarak köylerde başlamaktadır.

*Kalkınmanın gerçekleşmesi için köylerde tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması gerekir. Ayrıca endüstriyel olarak üretimin gerçekleşmesi için de kırsal alanlara da fabrikaların kurulması gerekir. Böylece üretim alanlarında sanayinin de kurulması kalkınmanın köyden başlamasıyla ilgili olarak gerçekleşir.

*Kalkınma köyden başlar. Çünkü kırsal alanlar kent merkezlerinde düzenli bir hayatın kurulması için bir kaynak olarak kullanılmaktadır. Kalkınma faaliyetleri ancak köylerdeki doğal kaynakların bakir olarak üretime hazır hale getirilmesiyle sağlanmaktadır.

Kalkınma kentten başlar çünkü;

*Kalkınma şehirden başlar. Şehir hatlarında hizmet alanlarının gelişmesi ve yaygınlaşması hayatı kolaylaştıran etkenler arasında bulunduğu için kalkınmanın gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan şehirde kurulan alt yapı ve üst yapı sistemleri geliştiğinden kalkınma da köylere göre daha iyi durumdadır.

*Şehirlerde yaşanan hizmet alanlarındaki kalkınma köylerde yoktur. Köylerde bu tür kalkınmanın gerçekleşmesi demografik olarak mümkün değildir. Bu nedenle kalkınma ekonomik ve sosyal ilişkiler bakımından şehirlerde başlamaktadır.

Kalkınma Köyden mi Başlar Kentten mi Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mine dedi ki:

  köyden başlar +1👍

 2. roza dedi ki:

  merhaba

  Şimdi köylerde daha etkilidir çünki şöyle bir baktığıızda en başta ilk çağlardada bundan yüzyıllar öncesinde ilk olarak köylerin kurulduğunu sonrasında kasabalar ardından şehirlerin kurulduğunu görebiliriz bundan dolayı her ne kadar şu anda şehirde etkili olsada kalkınmanın her anlamda ilk olarak köyde başladığını savunabilriz.

 3. sarızlılar dedi ki:

  bence köylerden başlar çünkü köylü milletin efendisidir

Yorum Yaz