Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Kağıt İsrafı ile İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda kağıt israfı ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İsraf etmek bir şeyi yerli yerinde kullanmamaktır. Bir şeyin fazla olarak sarf edilmesi, ihtiyaç dışında kullanılması, ziyan edilmesi, amaçsız sarf edilmesi israf olarak bilinmektedir. Bu nedenle dinimizde israf haram kılınmıştır. İsraf deyince aklımıza ekmeğin çöpe atılmasından daha çok doğal kaynakların sorumsuzca kullanılması gelmelidir. Şüphesiz ikisi de israftır ve ikisinin de olmaması gerekir. İkisi de millete ve milli değerlere zarar vermektedir.

Günümüzde en çok yapılan israflardan biri de kağıt israfıdır. Kağıt selülozdan elde edilmektedir. Selüloz da bitkilerde bulunmaktadır. Bu durumda kağıt ağaçlardan elde edilmektedir. Kağıt üretmek için özel ağaç yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yahut doğal ormanlardan kesilen ağaçlarla da kağıt yapılmaktadır.

Kağıtlar, ağaçların gövdelerinin lif haline getirilmesi, kaynatılması hamur haline getirilmesi, yoğrulması ve preslenerek kağıt haline gelmesiyle oluşmaktadır. Bunun için özel tesisler, sanayi alanları kurulmuştur. Bu nedenle kağıdın israf edilmesi doğal kaynakların tükenmesi, ticari alanlarda gerçekleştirilen üretimin boşa gitmesi, insan gücü kaybı, zaman kaybı, enerji kaybı olarak geri dönmektedir. En büyük kayıp da maddi olarak yaşanmaktadır.

Bir ürünün elde edilmesinde belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Kağıt için de bu böyledir. Kağıdı boşa harcamadan ya da kullandıktan sonra çöpe atmadan önce düşünmek gerekir. Geri dönüşümü bulunan kağıt milli servet demektir. Milli servetin boşa kullanılmaması gerekmektedir.

Kağıt İsrafı ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  türkçe 7. sınıf

 2. tuba dedi ki:

  siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kağıt israfı kompozisyon kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  1. Anonim dedi ki:

   En iyi dersin ne ve ortalaman kaç kaçıncı sinifsin

   1. unicorn dedi ki:

    en iyi dersim matematil ortalamam 99,2659 4.sınıfım

  2. güler dedi ki:

   harbiden çok iyi olmuş beğendim ödev bitmiş oldu sayenizde.

  3. boşver dedi ki:

   kendini bir şeymi sanıyorsun tuba

   ezik

  4. Enes dedi ki:

   Madem okulun en çalışkan öğrencisisin neden kendin yazmak yerine internetten bakıyorsun o zaman ? :)

Yorum Yaz