Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Kadirilik Nedir Kısaca

Bu yazımızda kadirilik nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam’da tarikatlar sonradan kurulan ve alimlerin insanları irşat etmesinde bir vasıta olarak kullanılan müesseselerdir. İslam dininde tarikat, şeriate götüren hakikatler bütünü olarak algılanmalıdır. Gaye Allah’a itaat ve peygambere ittiba olmalıdır. Peygamberden bahsetmeyen ve kendine çağıran tarikatlar, tarikat değil barikattır.

Kadirilik, tarihte en önemli tarikatlardan biri olarak yüzlerce yıldır talebesi olan bir müessesedir. Tekke ve zaviyelerin asıl gayesinin yerine getirilmesindeki maya gibidir. Kadirilik, Abdülkadir Geylani’nin kurduğu bir tarikat olarak Ehli Sünnet’e en uygun tarikatlardan biridir. Fakat günümüzde suistimal edilmektedir. Suistimallerin hiçbirinin Abdülkadir Geylani ile alakası yoktur. İnsanların kendi sorumlulukları olarak onları bağlamaktadır. Kadirilik, günümüzde de müritleri olan önemli tarikatlardandır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melisa dedi ki:

    Kadirilik nedir araştırmaların sonucunda şunları öğrendim; Sünnîliğin Hanbeli mezhebine mensup Abdülkâdir Geylânî tarafından 12. yüzyılın başlarında kurulan ve kökü Ali bin Ebu Talib’e dayandıran sufi vetasavvufî koldur.

    1. Anonim dedi ki:

      teşekkürler ihtiyacım olan buydu

Yorum Yaz