Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Kadın Hakları Günü İle İlgili Yazı (5 Aralık)

Bu yazımızda kadın hakları günü ile ilgili yazı (5 Aralık) kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Kadın, toplumda maddi ve manevi değerlerin, tutumların, normların oluşmasında en kurucu etkendir. Kadın, bütün dünya toplumları için değerlidir öyle olmalıdır. Bizim toplumumuzda kadın, Allah’ın emanetidir. Cennet ise annelerin ayakları altındadır.

Bizim toplumumuzda kadın haklarına bu minvalde baktığımızda, kadının değerinin anlaşılmasında bir engel bulunmamaktadır. Dünyada ve ülkemizde kadının değersizleştirilmesi, kadına şiddet uygulanması kabul edilemez.

Cehaletin önünde ne olursa olsun, cahilliğin hışmına uğramaktadır. Kadın, maddi ve manevi varlığıyla cehaletin hışmına uğramaktadır. Tarihten günümüze kadar birçok kez kadınlar aşağılanmış, hor görülmüş, ticari malzeme gibi satılmış, alınmış ve köle gibi kullanılmıştır.

Bütün bu olumsuzlukların içinde kadın haklarının korunması, kadının mukaddes oluşu, kadının kıymetli bir varlık oluşu her türlü ahlaki ve dini hukuk sistemlerince kabul edilmiştir ya da öne sürülmüştür.

Kadın Hakları Günü, kadınlarının değerinin, yerinin, öneminin anlaşılması için bir fırsat olmalıdır. Bir milat olarak kabul edilmelidir. Kadın, anadır, yardır. Kadın, kıymetlidir, mücevherdir. Kadın haklarının olması, kutlanması bile ikinci planda kalmalıdır. Çünkü kadın bizatihi değerlidir, bizatihi karşılığını görmelidir.

Kadın Hakları Günü’nde kadınlar için oluşturulan, sağlanan, ortaya konulan hakların farkındalık oluşturmak adına, eğitim ve öğretim programları ile birlikte bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Kadın değerlidir, hakları korunmalıdır. Kadının haklarının korunması, insanlığın haklarının korunmasıdır.

Kadın Hakları Günü İle İlgili Yazı (5 Aralık) Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Pakize dedi ki:

    Kadın haklarının önemi konusuna bu yazıda oldukça muhteşem ve anlaşılır bir şekilde değinilmiş. Kadınlara bu hakların verilmesinin öneminin ne kadar büyük olduğunu bu yazıyla daha iyi kavradım.

Yorum Yaz