Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Johannes Carsten Hauch Hayatı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Johannes Carsten Hauch Hayatı

Johannes Carsten Hauch Kimdir, Johannes Carsten Hauch Hayatı

Hauch, Johannes Carsten (d. 12 Mayıs 1790, Fredrikshald, Norveç – ö. 4 Mart 1872, Roma, İtalya), Danimarkalı şair, oyun yazan ve romancı. Yapıtları ahlak konu­larındaki titizliğini ve trajik dünya görüşünü dile getirir.

Hauch öğrencilik döneminde romantizm­den büyük ölçüde etkilendi, ama ilk yazarlık denemeleri başarısızlıkla sonuçlanınca doğa bilimlerine, özellikle zoolojiye yöneldi. 1821’de doktorasını tamamladı; daha sonra Paris ve İtalya’da öğrenimini sürdürdü. 1825’te bir ayağı kesilen Hauch kısa bir süre sonra da intihara kalkıştı. Ruhsal bunalım­dan kurtulunca yeniden yazma isteği duydu. Danimarka’ya dönüşünde önce Sorö’da do­ğa bilimleri dersleri verdi. Daha sonra Kiel’de İskandinav edebiyatı profesörlü­ğü (1846-48) ve 1851’den ölümüne değin Kopenhag’da estetik profesörlüğü yaptı.

Hauch oyunlarında daha çok yazgılarına boyun eğen kişileri konu aldı. 1828’de I. Bayezid (Yıldırım), Tiberius ve Gregor den Syvende (Papa VII. Gregorius) üzerine, daha sonra da Svend Grathe (1841) ve Marsk Stig (1850) gibi ünlü Danimarkalılar­la ilgili tarihsel trajediler yazdı. Oyunlarının acı dolu, kasvetli havasını yumuşatan tek öğe evrensel adalete olan inancıydı. Vilhelm Zabern (1834), Guldmageren (1836; Simya­cı), En polsk Familie (1839; Polonyalı Bir Aile) ve Robert Fulton (1853) gibi tarihsel romanlar da yazan Hauch en büyük başarı­sını şair olarak, özellikle yazdığı odlarla kazandı. Şiir kitapları arasında en önemlisi Valdemar Atterdag (1861) adlı balad dizi­sidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781