Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Jeoloji Nedir Kısaca

Bu yazımızda jeoloji nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Jeoloji, Yer Bilimi’dir. Yer Bilimi, bir disiplin olarak yeryüzü coğrafyası ile ilgilenmektedir. Yeryüzü coğrafyası, yer kabuğu ve gökyüzü katmanları, jeolojik devirler, dünyanın oluşumu, evren ve dünyanın fiziksel yapısı jeolojik çalışmalar içindedir.

Jeoloji, yerbilimi olarak Dünya’nın katmanlarını araştırmaktadır. Yerbilimi ile ilgilenen bilim insanları jeolog olarak isimlendirilir. Jeoloji, birçok bilimle de bir arada çalışmaktadır. Paleontoloji, Arkeoloji, Biyoloji, Kimya, Fizik Jeoloji için yardımcı bilim dallarıdır.

Jeologlar, arkeologlarla birlikte çalışarak kazılara da katılırlar. Coğrafya, Jeoloji için önemli bir yardımcı bilim dalıdır. Yeryüzü şekilleri, oluşum süreçleri, meydana geliş şekilleri yerbiliminin çalışma alanlarıdır.

Ülkemizde de Jeoloji’nin çalışma alanları çok geniştir. Çünkü ülkemiz yeryüzü şekilleri, doğal zenginlikleri ve bulunduğu coğrafya ile çok özel bir konumdadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Cemre dedi ki:

    Üniversite tercihleri için jeoloji nedir araştırıyordum çok güzel bilgi vermişsiniz bu yazıda. Bence her tercih yapacak olan aday bu yazılarınızdan geniş bilgiler edinebilir.

Yorum Yaz