Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Jeoloji Haritası Nedir Ne Amaçla Kullanılır?

Aşağıda jeoloji haritası nedir ne amaçla kullanılır kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde birçok ihtiyaca binaen birçok farklı harita kullanılmaktadır. Haritalar belli bir alanda özel çalışmalar için yapılan görsel bilgilendirmeler olarak kullanılmaktadır. Jeoloji haritalarında özellikle deprem biliminde kullanılmaktadır. Jeoloji haritaları da çok çeşitli olarak kullanılmaktadır. Üzerinde renklendirme yapılabilen haritalardır. Jeoloji haritaları çok yaygındır.

Jeoloji haritaları kaya oluşumlarının analizlerini ve fay hatlarının doğrultularını gösteren haritalardır.  Daha çok coğrafik çalışmalarda kullanılmaktadır. Jeolojik haritalar fiziki haritalar olarak gösterilmektedir. Bazı derecelendirmeler de üzerinde yapılabilir. Ölçekli bir haritadır. Jeoloji haritası deprem araştırma merkezlerinde de kullanılmaktadır. Belli bir alanda yapılması gereken yeryüzü şekilleri araştırması da jeoloji haritaları yardımıyla yapılabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çiler dedi ki:

    Jeoloji haritası; Bir ülkenin veya bölgenin yer altı ile ilgili bilgileri barındırır. Mesela yer altı kaynakları, yer altı zenginlikleri, deprem hattı, sıcak su kaynakları gibi şeyler bu haritalarda belirtilir.

Yorum Yaz