Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Yaylacılık Faaliyetleri Hangi Bölgelerde Yapılır?

Aşağıda yaylacılık faaliyetleri hangi bölgelerde yapılır kısaca olarak ele alacağız.

Yaylalar dağın yamaçlarında bulunan yüksek yerler ve düzlüklerdir. Hava değişiminin yaşandığı ve dağların yamaçlarında bulunan yaylalarda insanlar mevsimler boyu yaşamaktadır. Bazı yaylalara kışın bazı yaylalara yazın çıkılmaktadır. Yaylacılıkta birçok faaliyet yapılmaktadır.

Ülkemizde yedi farklı coğrafik bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin her birinde farklı faaliyetler yapılmaktadır. Yaylacılık faaliyetleri dağ yamaçlarının sık olarak bulunduğu bölgelerimizde yapılmaktadır. Bu bölgeler, İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi gibi bölgelerdir. En az yaylacılık faaliyetleri ise Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi coğrafyalarında yapılmaktadır. Yaylalarda tarım, hayvancılık gibi faaliyetler de yapılmaktadır. Yaylacılık bir geçim kaynağı olarak da yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. akşın dedi ki:

    Yaylacılık faaliyetleri daha çok Karadeniz Bölgesinde yapılır. Trabzon ve Rize turu yapmıştık geçen yaz. Yayla çıktık o kadar güzeldi ki bazen sis kalıyor tüm yaylayı sanki bulutların arasında geziyor gibi hissediyor insan.

Yorum Yaz