Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Jeolog Nedir Ne İş Yapar?

Bu yazımızda jeolog nedir ne iş yapar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Jeolojinin diğer ismi yerbilimidir. Yerbilimi, yeryüzünün geçmiş zamanlardan itibaren nasıl oluştuğunu, nasıl şekillendiğini ve nasıl evrimleştiğini inceler. Yeraltı ve yerüstü kaynakların nerelerde, ne miktarda, nasıl oluştuğu hakkında araştırmalar yapar.

Yerbilimi ile uğraşan, yeryüzü araştırmaları, çalışmaları yapan kişilere yerbilimci denir. Yerbilimcinin literatürdeki adı jeologdur. Jeolog, yerbilimi ile uğraşan kişidir.

Jeologlar, yeryüzünün nasıl oluştuğunu, yeryüzü şekillerinin nasıl oluştuğunu, özelliklerini, yeryüzü hareketlerinin kaynaklarını, yeraltı ve yerüstü doğal zenginliklerin neler olduğunu araştırırlar. Jeolog, bilimcidir. Bilimsel olarak araştırmalar yapar. Bu bakımdan elde ettiği bulguları deneysel olarak ve gözlemlenebilir bir şekilde araştırır.

Jeologlar, yeryüzünün nasıl oluştuğu araştırırken, yeryüzü şekillerinin özelliklerini inceler, bilimsel olarak çıkarımlarda ve deneylerde bulunurlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yasin dedi ki:

    Şimdi sıkıntı şurada biraz araştırma yapınca mühendislik adına 1960 lardan beri bu süreç var hatta insan neslini düşünürsen ilk yaşamdan beri bilgiler araştırmalar olmuştur şimdi buradaki soru biz bu mesleği okumaya kalkarsak iş bulabilir miyiz? hadi bulduk önceden gelenlerin bulduklarını mı inceleyeceğiz yoksa yeni keşiflerimi yapacağız ? yani insanlık adına bir şey yapmamız gerek yoksa kendimize sadece para kazanmak için yapacaksak çıkarcılık olur bu, ne kadar okulunu okusak da

  2. Sezin dedi ki:

    Jeolog ne demek bence çok güzel açıklamışsınız özellikle hem açıklayıcı, bilgi verici hem de kısa ve öz anlatmanız çok güzel olmuş.

Yorum Yaz