Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

İzoterm Nedir Coğrafya

İzoterm Nedir Vikipedi hakkında bilgi kısaca, İzoterm Nedir Coğrafya.

İzotermin tam anlamıyla Türkçe çevirisi “eş sıcaklık” olarak yapılabilir. Yani coğrafya dersindeki izoterm eğrileri eş sıcaklık eğrileridir. Peki eş sıcaklık eğrileri ne demektir?

Güneş ışınları Dünyadaki her noktayı eşit olarak ısıtamaz. Bunun için farklı yerlerde sıcaklıklar farklıdır. Atmosfer ışınları absorbe ettiği için atmosferde ışının kat ettiği yol azaldıkça ısısı da azalır.

Güneş ışınının yeryüzüne düştüğü açı da önemlidir. Açı dikleştikçe sıcaklık artmaktadır.

İşte tüm bu sebeplerde yeryüzünde sıcaklığın aynı olduğu bölgeler bulunduğu gibi farklı olduğu bölgeler de vardır. Sıcaklığı aynı olan bölgeleri birleştiren eğrilere izoterm eğrileri denir.

İzoterm eğrileri iki grup altında incelenebilir. Birincisinde ortalama sıcaklıklar hesaplanır ve harita üzerinde ait oldukları bölgelere yerleştirildikten sonra çizgiler çizilir. İkincisinde ortalama sıcaklıklar hesaplanır ve daha sonra deniz seviyesine indirgendikten sonra harita üzerinde ait oldukları bölgelere yerleştirilir ve eğriler çizilir.

image013

İzoterm Nedir Coğrafya Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. filiz dedi ki:

  beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, izoterm ne demektir kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

  1. Anonim dedi ki:

   Çalışkan kişi ben çalışmanın diye kibirlenmez

   1. melis dedi ki:

    Aynen doğru katılıyorum

 2. Ömer dedi ki:

  Kısaca yaziyoz bu çıkıyor ne iştir kardeşim. hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş izoterm nedir kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

 3. melih dedi ki:

  Teşekkürler, coğrafyacı izoterm ne demek öğreneceksin diye tutturdu neyseki bulduk.

  1. Anonim dedi ki:

   Kesin konuştun derste ondan verdi ödevi.

 4. İsmail dedi ki:

  Güzel olmuş tek kelime ile başka ne diyebilirim ki…

Yorum Yaz