Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Sürtünme Kuvvetinin Az veya Çok Olduğu Yerler

Sürtünme Kuvvetinin Az veya Çok Olması Gereken Yerler hakkında bilgi kısaca, Sürtünme Kuvvetinin Az veya Çok Olduğu Yerler.

İki maddenin birbirine temas ederek birbirlerine göre izafi hareket ettikleri durumda sürtünme oluşur. Sürtünme kuvveti bu olaydan doğan kuvvettir. Bu kuvvet aslında bir çeşit kayıptır ve ısı enerjisine dönüşür. Tıpkı ellerimizi ovaladığımızda ısınması gibi.

Sürtünme kuvvetinin az olmasının istendiği yerler şöyle sıralanabilir: buz pisti, futbol sahası vb.

Sürtünme kuvvetinin çok olmasının istendiği yerler şöyle sıralanabilir: dozerlerin kepçesi, tekerlekler, balatalar, ayakkabı tabanları.

Buralarda temel olarak ulaşılmak istenen amaç önemlidir. Örneğin buz pistinde amaç kaymaktır bu sebeple sürtünmenin az olması istenir ki rahatça kuvvet harcamadan kaymak mümkün olsun. Sürtünmenin çok olduğu yerlerde ise daha çok güvenlik amacı ön plandadır. Frene basıldığında bisikletlerimizin durması için balatalarının sürtünmesi yüksek olmalıdır. Arabaların lastiği sürtünmeli olursa yol tutuşu daha iyi olur.

surtunme-kuvveti

Sürtünme Kuvvetinin Az veya Çok Olduğu Yerler  Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Olumsuz İnsan dedi ki:

  Vallahi bu olumsuz bı yorum hakediyor 2 satırlık şey yazmışlar hiç bir işe yaramaz tek kelimeyle KOTU ve yine tek kelimeyle GEREKSİZ!!

 2. Bok dedi ki:

  Az olduğu yerlere daha fazla

 3. Anonim dedi ki:

  Test çöZerken şu soru çikti hava ortamindaki sürtünme ,su ortamimdakiden daha fazladir diye d mi y mi yazarmisimiz

 4. damlanur dedi ki:

  4.sınıflarda yarısı anlatılır ama 5,6,7,ve 8.sınıflarda net anlatılır sema

  1. Doı dedi ki:

   Kıskanıyormusunuz

 5. Ahmet dedi ki:

  Tskler İyi Yazmamısınız :D

 6. azra dedi ki:

  Sürtünme kuvvetinin az olduğu yerlerden birisi ise futbol sahasıdır. Sürtünme kuvvetinin çok olduğu yerlerden birisi ise bisiklet sürerkendir…..

  1. abbas dedi ki:

   sürtünme futbol sahasında çok daha olur çünkü çimen pürüzlü bir yer olduğu için sürtünme daha çok olur pürüsüz yerlerde ise sürtünme az olur sürtünmenin az olduğu yerler şunlardır buz,asfalt yol vb. seninde bir bildiğin yok azra

 7. Sema dedi ki:

  Şey bu 8. Sınıf mı?

Yorum Yaz