İyonyalılara Neden İlk Çağın Rönesansçıları Denilmektedir

iyonyaTarih boyunca var olan her medeniyet bilime ve gelişime az ya da çok bir katkı sağlamıştır. Anadolu’da kurulan Anadolu uygarlıkları da bilimin gelişmesi ve yeniliklerin artması konusunda yadsınamayacak ölçüde yenilikler yapmışlardır. Bu yenilikler aynı zamanda uygarlıkların farklı nitelendirilmesine de ortam hazırlamıştır.

Bu yazımızda sizlere İyonyalılara neden ilk çağın rönesansçıları denilmektedir kısaca bu başlık hakkında derlediğimiz bilgileri aktaracağız.

Anadolu uygarlıklarından birisi olan İyonyalılar için bir çok tarih kaynaklarında “İlk çağın rönesansçıları” tabiri kullanılmaktadır. Bu tabirin kullanılmasının temel nedeni uygarlık tarihinde ilk büyük adımlı gelişme çalışmalarının İyonya’da başlamış olmasıdır.

İyonyalılar deniz ticareti ile uğraşan bir medeniyettir bu nedenle de kültürel etkileşim bu sreçte oldukça fazla olmuştur. İyonyalılar deniz ticareti sırasında bir çok gelişmiş ülke ile kültürel etkileşim içine girmiştir ve dolayısıyla da bu yenilikleri kendi medeniyetine ve çevre medeniyetlere de taşımıştır.

İyonyalılar döneminde ilk kez özgür düşünce ortamı meydana gelmeye başlamıştır ve özgür düşünce ile birlikte insanlar bilim ve teknoloji ile daha rahat ilgilenerek düşüncelerini özgür bir şekilde ifade etmeye başlamışlardır bu nedenle de İyonyalılar için “İlk çağ rönesansçıları” tabiri tarih kaynaklarında sık sık kullanılmaktadır.

İyonyalılara Neden İlk Çağın Rönesansçıları Denilmektedir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.