Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

İstiklal Marşı Neden Korkma İle Başlar?

Bu yazımızda İstiklal Marşı neden korkma ile başlar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İstiklal Marşı, Milli Mücadele yıllarında yazılmıştır. Milli ruhun oluşması ve milli birlik ve beraberliğin meydana gelmesi için meclis kararıyla yazılmasına karar verilmiştir. İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır.

İstiklal Marşı, on kıtadan oluşmaktadır. Orduya ithafen yazılmıştır. Bayrağa söylenmiştir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır.

İstiklal Marşı’nda milli birlik ve beraberlikten, vatan, namus, din, devlet ve millet kavramlarından bayrağa seslenilerek bahsedilmektedir.

İstiklal Marşı, korkma diyerek başlamaktadır. Çünkü Kurtuluş savaşı döneminde milletin içinde bulunduğu buhran, endişe, ümitsizlik ve umutsuzluğun zafiyet oluşturmaması için bir telkin niteliğindedir. Korkma, sözü cesaretlendirme, umutlandırma, ümitlendirme anlamları taşımaktadır. Büyük bir inançla üstün gelmenin anahtarıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. demir dedi ki:

    benim şahsen hoşuma gitti, ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

  2. ilhan dedi ki:

    Evin karşısında ki lisede her cuma istiklal marşı okuyan bayan öğretmen ömrümde duyduğum en güzel sese sahip. İple çekiyorum cumaları.

Yorum Yaz