Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı?

Aşağıda İstiklal Marşı nasıl yazıldı kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Anadolu sathında Milli Mücadele yılları yaşanmıştır. Milli Mücadele yılları 1919 – 1922 yılları arasında sürmüştür. Milli Mücadele, kuvayı milliye ve düzenli sayesinde Anadolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunu simgelemektedir.

Bütün bir milletin azim ve kararlılığını etkileyen vatan, millet, devlet ve din kavramlarına olan bağlılıktır. Bu manevi bağlılığın sağlanmasında İstiklal Marşı da önemli bir yere sahiptir. İstiklal Marşı Birinci Dünya Savaşı’nın sonrasında o ruhsal yoğunluğun içinde yazılmıştır.

İstiklal Marşı meclis tarafından bir marş yarışmasının düzenlenmesi kararının ardından yazılmaya karar verilen bir marştır. İstiklal Marşı, milli marşlar arasından en iyisi olarak seçilmiştir. Kabul edildikten sonra da defalarca dinlenmiş ve ayakta alkışlanmıştır.

İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından Tacettin Dergahı’nda yazılmıştır. Mehmet Akif, İslam şairi olarak bilinmektedir. Realist bir yazardır. Birçok cephede savaş alanında bulunmuştur. Mecliste yer almıştır. Siyasi ve dini hüviyeti ve şahsiyeti baskın olan bir şahsiyettir.

İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinden sonra vadedilen ödülü almamıştır. Allah bir daha bu milleti böyle bir marş yazmak durumunda bırakmasın demiştir. İstiklal Marşı, manevi olarak Milli Mücadele yıllarında milletin örgütlenmesini sağlamıştır.

İstiklal Marşı, bağımsızlığımızın sembolüdür. Bayrağa yazılmıştır. Millete atfedilmiştir. Anayasada koruma altında bulunmaktadır. Milli Marş olarak resmi bir yere de sahiptir.

İstiklal Marşı Nasıl Yazıldı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. derya dedi ki:

    ne ararsam arayayım burada var ödevlerini hepsi bitti!!! beğendim istiklal marşı nasıl yazıldı kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

Yorum Yaz