Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

İstanbul’un Fethi İçin Yapılan Hazırlıklar Nelerdir?

Bu yazımızda İstanbul’un fethi için yapılan hazırlıklar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanoğulları, Bilecik, Söğüt – Domaniç’e yerleşmişlerdir. Beylik döneminde Bizans ile mücadele halinde olan Osmanlı Devleti iki yüz elli sene boyunca özellikle Balkanlar ve Batı Anadolu üzerinde hakimiyet elde etmiştir. Bu bakımdan Anadolu’dan önce Balkanlar fethedilmiştir.

Beylik dönemi, fetihlerin hızlanmasıyla birlikte devlet olma temayülüne dönüşmüştür. 15. yüzyılın ortalarında İstanbul’un birçok kuşatmadan sonra ilk defa tam kuşatma ile fethedilmesiyle birlikte devlet olmaktan süper güç olma dönemine geçilmiştir.

İstanbul’un fethi, 29 Mayıs 1453 yılında gerçekleşmiştir. Kuşatma 52 gün sürmüştür. Osmanlı Devleti’nin başında II. Mehmet bulunmaktaydı. İstanbul’un fethinde Sultan II. Mehmet’in savaş stratejisi, taktiği, mühendislik bilgisi ve savaş bilgisi ön plana çıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nde İstanbul birçok kez akına uğramış fakat dahili ve harici sebepler fethin önünde engel oluşturmuştur. Bu bakımdan fetih öncesi kapsamlı bir hazırlanma dönemi geçmiştir. İç ve dış siyaset dengesi kurulmuştur. Savaş taktik ve teknikleri belirlenmiştir.

İstanbul’un fethi için yapılan hazırlıklar şu şekildedir:

*Bizans’a gelebilecek yardımları ve Bizans’tan çıkacak haberleri engellemek için Anadolu Hisarı karşısına Rumeli Hisarı yapılmıştır.

*Deniz üzerindeki yardımları kesmek için de 400 gemilik bir filo tertip edilmiştir.

*Mühendisliğini II. Mehmet’in yaptığı havan topları icat edilmiş ve kullanılmıştır.

*Kaleler işgal edilmiştir.

*Tekerlekli kuleler inşa edilmiştir.

*Macaristan, Sırbistan, Eflak, Venedik, Karamanoğulları ile barış sözleşmeleri imzalanmıştır.

*Balkan topraklarında askerler konuşlandırılmıştır.

*Bizans’ın deniz üzerindeki önlemlerine karşı gemiler karadan yürütülerek denize indirilmiştir.

İstanbul’un Fethi İçin Yapılan Hazırlıklar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Dicle dedi ki:

    Bu onuda İstanbul’un fethi için yapılan hazırlıklar hem çok anlaşılır hem de sanki masal gibi çok güzel anlatılmış :) Artık bu işi kavramışsınız ve tüm öğrencilere çok yardımcı oluyorsunuz. Şahsen benim başarımda katkınız büyük :)

Yorum Yaz