Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

İstanbul İle İlgili Betimleme Örneği

Bu yazımızda İstanbul ile ilgili betimleme örneği kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Betimleme, bir yeri, mekanı, kişiyi, nesneyi, kavramı gözle görüyormuşçasına somutlaştırarak yazı diliyle anlatmaktır. Bir şeyin maddi ve manevi bütün yönleri ve özellikleri teşbih, teşhis ile beraber tasvir edilir. Tavsif edilenin, tasvir edilmesi daha kolaydır.

 

İstanbul ile ilgili betimleme şu şekildedir:

İstanbul, yedi tepeden oluşur. Karadeniz ve Akdeniz sularını birbirine bağlayan boğaz üstünde iki yarımada şeklinde iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul’da deniz mavisi şehrin en önemli simgelerinden biridir.

Deniz kıyılarının tarihi imaretlerle dolu olması, İstanbul’un tarihi bir şehir olduğunun ilk bakışta kırıntılarını oluşturur. Devasa köprüleri, derin tüp geçitleri, geniş ulaşım ağları, İstanbul semtlerini birbirine bağlar.

Rengin her tonunun birbirine uyum gösterdiği ülkemizin bu nadide şehri, her geçen gün yüksek katlı binalar tarafından donatılırken, modern hayat ve tarihi miras bir arada yaşamaya devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. seda dedi ki:

    teşekkürler bana bu konu çok faydalı oldu

  2. beril dedi ki:

    süper olmuş. aynısını yazdım herkes beğendi. bence birkaç tane daha yazabilirdiniz İstanbul tasviri örneklerinden.teşekkürler.

  3. Beren dedi ki:

    Türkçe öğretmeni İstanbul ile ilgili betimleme ödevi verdi bu yazınızdan faydalandım ve öğretmenim ödevi çok beğendi çok sağ olun yardımcı oldunuz.

Yorum Yaz