İslamiyet’in Kabulü İle Kadınların Elde Ettiği Haklar Nelerdir?

Bu yazımızda İslamiyet’in kabulü ile kadınların elde ettiği haklar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cahiliye döneminde insan hakları ve kadın hakları önemsenmezdi. Bir sömürü düzeni vardı. Kız çocukları diri diri  gömülür ve kadınlar pazarlarda köle ve cariye olarak satılırdı. Cahiliye döneminin adetlerinde kadın haklarından bahsetmek mümkün değildir. İslam böyle bir sosyal toplum içinde doğmuştur. İlk koyduğu hükümler de insani hükümlerdir.

İslamiyet’in kadına sağladığı haklar, medeni haklar olarak evlenme, boşanma hakları, miras hakları, çocuk edinme ve çocuk bakma hakları olarak çeşitlidir. İslam kadına bir anne olarak değer vermektedir. Cenneti ayaklarının altına sermektedir. Annelik hakkının hiçbir şekilde ödenemeyeceği gündemdedir. Annelik en kutsal meslektir.

52 yorum

  1. Çok güzel olmuş. Ben çok yararlandım. Fakat bu şekilde bilgi veren sitelerde WhatsApp ta konuşurmuş gibi konuşmak çok gereksiz bence. Yorumunuzu yazın sadece.

  2. İslamiyet’in kabulü ile kadınların elde ettiği haklar ilk önce yaşama hakkıdır. Çünkü İslamiyet öncesinde insanlar kız çocuklarını istemez hatta diri diri toprağa gömerlerdi.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.