Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

İslamiyet Hırsızlığı Niçin Yasaklamıştır?

Bu yazımızda İslamiyet hırsızlığı niçin yasaklamıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslamiyet’te kötü davranışlar ve insanlara zarar veren davranışlar yasaklanmıştır. İnsanı korumak ve çevreyi korumak İslam’ın ortaya koyduğu hükümler sayesinde gerçekleştirmek mümkündür. İslamiyet, canlı ve cansız bütün varlıkların korunmasında ve yerinde değerlendirilmesinde hükümler koymuştur.

İslamiyet’te yasaklanan davranışlardan biri de hırsızlıktır. Hırsızlık yapan kişi insanların malına zarar verdiği için günaha girer. Kul hakkına girmiş olur. İnsanları mağdur duruma düşürür. Bu nedenle hırsızlık haksız kazanç olarak da yasak edilmiştir. Bazı maslahat durumlarında hırsızlara ceza verilmez. Hırsızlığa neden olan durumlar bertaraf edilmeden hırsızlıkla baş edilemez. Kıtlık zamanında, açlıktan hırsızlık yapan kişiye ceza verilmez. Bunun harici durumlarında hırsızlığın dereceli olarak cezaları vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. karatavuk61 dedi ki:

    teşekkür ederim, tam istediğim gibi, islam niçin hırsızlığı yasaklamıştır kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. filiz dedi ki:

    Çok uzun, ama beğendim.

  3. menşure dedi ki:

    Açıkçası İslamiyet hırsızlığının ne olduğunu ilk kez duydum ve sayenizde öğrendim. Bu bilgiler ışığında elbette hırsızlığın büyük günah olduğunu bilen biri olarak İslamiyet hırsızlığının da yasaklandığını idrak edebildim.

Yorum Yaz