İslam Tarihinde İlk Cuma Namazı Nerede Kılınmıştır?

Bu yazımızda İslam tarihinde ilk cuma namazı nerede kılınmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, tek ve son dindir. Hazreti Muhammed (s.a.v.), İslam peygamberidir. Peygamber (a.s.) ilk vahyi Mekke’de almıştır. Mekke’de İslam’ı yaymaya başlamıştır. Mekkeli Müşrikler bundan çok rahatsız olmuştur. Peygamber (a.s.) ile uzlaşmak istemişlerdir.

 

Allah’ın indirdiği dinle dalga geçip, Peygamber (a.s.)’a ve ashabına eziyet etmeye başladıklarında Mekke döneminde on yıl geride kalmaktayken hicret etme meselesi gündeme gelmiştir. İslam tedricen inmeye devam etmekteyken, Peygamber (a.s.) ve ashabı Mekke’den Medine’ye hicret etmişlerdir.

Miladi 622 yılında gerçekleşen hicret sırasında Peygamber (a.s.), Mekke’den Medine’ye giderken Ranuna Vadisi’nde Kuba köyünde mola vermiştir. Günler süren molanın ardından Cuma günü gelince, Cuma Namazı kılmak için mescit inşa ettirmiştir.

İslam tarihinde ilk Cuma Namazı Kuba’da Cuma Mescidi’nde kılınmıştır. Bu mescit çeşitli restorasyonların ardından günümüzde hale aynı bölgede bulunmaktadır.

4 yorum

  1. İlk cuma namazının kılındığı bölge Kuba imiş :/ Bunu ben bilmiyorum ve ödev yaparken sitenizde bu yazıya denk geldim ve iyi ki de gelmişim yeni bir bilgi kazandırdınız teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.