Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2021

İskoç Giyim Kültürü

page_johnie-walker39in-satosunda-iskoc-etegi-giydiler_536966252İskoç giysisi; geçmiş yıllarda hatta yüzyıllarda Highlands bölgesine özgü bir kıyafetti. Günümüzde ise Lowlands bölgesinde de geleneksel İskoç giysileri kullanılmaktadır. Ayrıca Britanya adalarında özel günler haricinde ulusal giysi olarak ve İskoç alaylarının üniforması olarak da İskoç giysileri kullanılmaktadır.

Türkçe’de “Ekose” adı verilen İskoç giysileri dize kadar uzayan etek şeklindedir. Bu kıyafetler II. Dünya savaşı esnasında da savaş giysileri olarak yaygın bir şekilde tercih edilmiştir. Ayrıca tartan desenli İskoç giyim kültürünün bir parçası olan pantolonlar 18. asırdan sonra bir çok bölgede üniforma olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde kullanılan İskoç giysisi tartan şal ve kilt olmak üzere iki parçadan meydana gelmektedir. Şal, resmi ve özel günlerde kullanılırken bu şal sol omuza atılır ve omza bir iğne yardımı ile tutturulur. Kilt ise; iki ucu düz olan, orta kısmında sabit bir pili bulunan yünlü bir kumaştır. Bu kumaş pililer arkada, pilisiz düz uçlar ise önde üst üste iki kat duracak şekilde bele sarılmaktadır.

İskoç giyim kültürünün bir parçası yünlü kumaşlar olan kilt, üniforma olarak kullanılmaktadır. Bu kiltin üzerindeki pililer ekosenin dikey çizgileri belirlenmiş bir çizgili kumaş desene oluşturulacak şekilde yapılmaktadır.

İskoç giysisini meydana getiren bu iki parça dışında bir de kullanılması zorunlu olmayan alternatif parçalar da kullanılmaktadır. Bu parçalar; kiltin önüne süs amacı ile takılan iğne, dize kadar uzanan püsküllü veya püskülsüz çoraplar, sağ çorabın dış kısmına sokulan bıçak, bere şeklinde olan aslan tüyünden üretilen para kesesidir. İskoç kıyafetlerindeki çoraplarda bulunan püskül ve bıçak 18. yüzyıldaki askeri giysilerin izleri olmaktadır. Bu nedenle de İskoç giyim kültürünün ana hatları ile 18. yüzyılda meydana geldiğini söylememiz mümkündür.

İskoç Giyimi Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz