Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

İrrasyonel Sayı Nedir Kısaca Örnekler

Bu yazımızda irrasyonel sayı nedir kısaca örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Matematikte sayılar ifade ettikleri anlam bakımından ve kullanım alanları üzerinden birçok kümede ifade edilmektedir. Tam sayılar, rasyonel sayılar, irrasyonel sayılar, doğal sayılar bunlardandır. İrrasyonel sayılarda belli bir anlam ifade eden sayılardır.

İrrasyonel sayılar, kesin olarak reel şekilde bilinemeyen, kesirli ve devirli ifadelerden sonra kesin olarak da bilinemeyen sayılara denmektedir. İrrasyonel sayıların kullanım alanları daha çok Geometri alanında olmaktadır.

Pi sayısı, e sayısı, köklü ifadeler ve kesirle ifade edilemeyen bütün sayılar irrasyonel sayılardır. Oransız olarak bilinen irrasyonel sayılar, ondalık sayılar, köklü ifadeler olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Geometri alanında alan hesaplamalarında, uzunluk hesaplamalarında irrasyonel sayılar kullanılabilir. Ölçme ve değerlendirme yaparken de sapma hataları irrasyonel sayılar sayesinde hesaplanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Kok 6+kok9 irrasyonelmi

  2. Halime dedi ki:

    Teşekkür ederim.Bilmiyordum şimdi biraz anladım.

  3. Selma dedi ki:

    İrrasyonel sayı nedir bu sayısal konuyu bile çok güzel anlatmışsınız ben sözelciyim ama bu halde bile bu anlatımınız sayesinde irrasyonel sayıları tanıdım artık.

Yorum Yaz