İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti'nin Eline Geçmesinin Ticari Hayata Etkileri Neler Olmuştur?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti’nin Eline Geçmesinin Ticari Hayata Etkileri Neler Olmuştur?

Bu yazımızda İpek ve Baharat yollarının Osmanlı Devleti’nin eline geçmesinin ticari hayata etkileri neler olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti İstanbul’un fethiyle yeni bir güç kazanarak dünyada süper güç haline gelmiştir. Bununla beraber İpek Yolu ticareti Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına gelmiştir. İpek Yolu dünya üzerinde en önemli ticari yollardan biridir. Osmanlı Devleti’nde Mısır’ın fethiyle birlikte Baharat Yolu Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Baharat Yolu en önemli ticari yollardan biridir.

İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devlet’nin elime geçmesinin ticari hayata etkilerinde, Osmanlı Devleti zenginleşmiştir, ticari faaliyetler Osmanlı hakimiyetinde gerçekleşmiştir, Avrupa yeni ticari yollar aramaya başlamıştır. Coğrafi keşifler yaşanmıştır. Akdeniz’de yeni limanlar ve ticari şehirler bulunmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gökben dedi ki:

    İpek ve Baharat yollarının Osmanlı Devleti’nin eline geçmesinin ticari hayata etkileri elbette fazlasıyla olumludur. Bu sayede Osmanlı Devletinin ekonomisi canlanmış pek çok devletle ticari faaliyetlere başlamıştır.

Yorum Yaz