Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

İnsanların Bir Dine İnanmaya veya Bir Dini Reddetmeye Zorlanması Niçin Yanlıştır?

Bu yazımızda insanların bir dine inanmaya veya bir dini reddetmeye zorlanması niçin yanlıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Din, insanların akılla ve kalple kabul ettikleri bir şeydir. Allah bir dini insanlar arasında bir kulunu seçerek insanlara bildirir. Din üzerinde akıl yürütmek mümkün değildir. Çünkü din Allah’ındır. Din ancak kabul edilebilir. Kabul de kalpteki tahassüs ve akıldaki tefekkür ile mümkündür. Akılla teslim olunur ve kalple tasdik edilir. İnsanların bu konuda zorlanmaması gerekir. Dinde insanlara tiksindirici ya da onları zorlayıcı bir şey yoktur.

İnsanların bir dine inanmaya icbar edilmesi ya da bir dini reddetmeye zorlanması akıllarına ipotek koymak gibidir. İradesi özgür olan insanlar ancak bir dini kabul ya da reddedebilir. Bu nedenle hür olmayandan bazı dini mesuliyetler ve mükellefiyetler düşmektedir. Akıllı olmak ve esir olmamak dinin yaşanmasını sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    ödevim hemen bitti beğendim din ödevim kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

  2. sadiye dedi ki:

    İnsanların bir dine inanmaya veya bir dini reddetmeye zorlanması yanlıştır. Çünkü zorla, baskıyla ve iradesi dışında birinin kabul ettiği din Allah tarafından kabul etmiş sayılmaz.

Yorum Yaz