Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

İnsan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda insan sevgisi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan, üns kökünden gelir. Ünsiyet kurmak, ilişkiler kurmak anlamındadır. İnsan tek başına yaşayamaz. Bir cemiyet halinde yaşamak zorundadır. Bu da insanların bir arada topluluk halinde yaşamasını gerektirir. Çünkü insan insana muhtaçtır.

 

İnsan duygu ve düşünceler besleyen bir canlıdır. Duygu ve düşüncelerini davranış olgunluklarına çevirebilir. Akıl, irade, zihin, hafıza erdem ve bilgi ile birleşince insan toplum hayatında bir arada yaşama seviyesine ulaşır.

İnsanların topluluk halinde yaşaması, insan sevgisinin önemini ortaya çıkarmıştır. İnsan sevgisi, insan haklarına saygılı olma, farklı dil, din, ırk ve kültür mensuplarını saygılı ve hoşgörülü olma olgusunun doğmasıyla orta çıkar.

İnsan sevgisi, bizim toplumumuzda yaratılanı severiz, yaratandan ötürü anlayışıyla ilahi bir mertebe kazanmıştır. İnsan sevgisi, insanın hayatın merkezinde yer alması demek değildir. İnsanın hak ettiği yerde yer alması demektir.

İnsanların erdem ve bilgi sayesinde yücelebileceği gibi, cehalet nedeniyle çukur seviyesine gelmesi mümkündür. Cehalet, hakaret, ahlak yoksunluğu da içerirse de o zaman insan sevgisinden eser kalmaz. Binlerce yıldır insan sevgisi, erdem ve bilgi sayesinde yücelmiştir.

İnsanı sevmek, insanlığa değer vermektir. İnsanlığa değer vermek, insan haklarına saygı göstermekle mümkündür. Hak, hukuk bilmek; had, hudud bilmektir. Bu nedenle insan sevgisi olgusal olarak toplum dinamiğini oluşturur.

Toplumsal dinamiklerin insan sevgisi üzerine kurulması, sosyal refahın oluşması, huzur ve barış ortamının sağlanması, birlik ve beraberliğin oluşması adına önemli bir başlangıçtır.

İnsan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Işıl dedi ki:

    İnsan sevgisi ile ilgili kompozisyon bence insanlar arasındaki sevgi bağını çok güzel anlatmışsınız gerçekten ödevlere ve sınavlara çok faydalı bir sitesiniz.

Yorum Yaz