İnovasyon Nedir Ve Örnekleri

Bu yazımızda inovasyon nedir ve örnekleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Günümüzde teknoloji, tasarım ve sanat dünyası bilimsel gelişmeler ışığında yeni amaç ve araçlarla revize olunarak yeniden sunuma hazırlanmaktadır. Bu sunumlarda günümüzün ihtiyaçlarına en son yeniliklerle dahil olan buluş ve gelişmelerin son hallerini yaratıcı fikirler ortaya koyan insanlar yapmaktadır.

Günümüzde ihtiyaçlarımızın sürekli artması ve yeni gelişmeler karşısında yeni bir hale dönüşmesi konusunda inovasyon bize yol olmaktadır. Bu bağlamda inovasyon, var olan teknolojinin yeni yaratıcı fikir yaklaşımlarıyla son halini alarak insanlığa sunulmasıdır.

Fikir seçme, üretme, bulma, geliştirme, sunma ve yararlanma aşamalarından oluşan inovasyon, kişisel ve toplumsal ihtiyaçların giderilmesinde yeni sunum ve yaklaşımlar ortaya koyarak işe yararlılığı ve dikkat çekiciliği ön plana çıkarmaktadır.

İnovasyon örneği olarak bir tekstil firmasının su geçirmez bir kumaş üzerinde çalışıp, ürünlerini bu kumaştan elde etmesi ve satışlarını gerçekleştirmesi olabilir. Aynı şekilde kırışmayan kumaş da olabilir.

Araçlarda çalıştıkça elektrik üreten ve bu elektriği benzin yerine kullanan bir motor tasarımı da inovasyon örneği olabilir. İnovasyon bir fikri farklı bakış açılarıyla ve yaratıcı fikirlerle yeniden susulmasındaki tasarım aşamasını oluşturur.

Teknoloji, tasarım, bilim ve sanat birleşince inovasyon fikirleri, ürünleri ve gelişmeleri ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan teknoloji geliştikçe tasarım ve sanat da gelişmesini sürdürerek insan hayatına farklı bir yaklaşımla uyum sağlayacaktır.

İnovasyon, günümüzde oldukça önemli bir alan oluşturmuştur. Farklı endüstrilerin ortak alan oluşturmasında da etkili olmuştur.

İnovasyon Nedir Ve Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. Teknoloji tasarım dersimizde inovasyon kavramını işledik fakat öğretmenimin anlattığından bir şey anlamadığım için inovasyonun ne olduğunu kısaca araştırayım dedim. Yazınız sayesinde İnovasyon kavramını çok iyi bir şekilde öğrendim.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.