İlkokula Başlama Yaşı Kaç 2012 2013

4+4+4 yeni eğitim sistemiyle birlikte okula başlama yaşı belli oldu. Peki okula başlama yaşı kaç ? 

MEB, kamuoyunda ”4+4+4” olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunun uygulanışına ilişkin hazırladığı kitapçığı yeni soru ve cevaplarla genişletti. Seçmeli dersler, hangi sınıflarda alınabilecek?

Kitapçıkta yer alan bilgilere göre, ilkokula başlamadan önce okuma yazmayı öğrenen bir çocuk, eğer birinci sınıf için yeterli ve hazırsa okulda oluşturulacak komisyon kararıyla üst sınıflardan başlayabilecek. Ancak bir öğrencinin sınıf atlaması ya da bir üst sınıfa geçmesi yalnızca okuma yazama biliyor olmasına bağlı olmayacak. Öğrencinin gelişiminin bir üst sınıfa geçmeyi gerektirecek düzeyde olduğunun da tespit edilmesi gerekecek.

31 Mart 2007 tarihinde ve öncesinde doğmuş olan çocuklar, yani 66 ayını 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla doldurmuş olan çocuklar ilköğretime başlayacak.

”Seneye 8. sınıftan mezun olanlar SBS’ye girecek mi yoksa karne puanlarıyla mı okullara yerleştirilecekler” sorusuna verilen cevaba göre, SBS sınavlarında yakın bir zamanda değişiklik olmayacak. Seneye SBS’ye 8. sınıflardan isteyenler girecek.

Ortaokul 8. sınıftan sonra öğrenciler, mesleki eğitim merkezlerine devam edebilecek. Ancak açık öğretim lisesi uygulamasıyla da zorunlu eğitimlerini tamamlayacaklar. Başka bir deyişle ortaokulu tamamladıktan sonra çıraklığa geçmek isteyenler hem açık öğretim lisesine kaydolmak suretiyle 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlayacaklar hem de mesleki eğitim merkezine devam edecekler.

Meslek liselerinin 9. sınıfları ortak sınıf olacak, mesleki alan seçimi ise 10. sınıftan başlayacak.

2012 2013 İlköğretime başlama yaşı , okula kaç aylık çocuklar başlayabilir
Kaynak: AA

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.