Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2021

Yeni Üniversite Sınav Sistemi 2013

2013 yılına yeni üniversite sınav sistemi  geliyor. YÖK, ”2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarılarının dikkate alınacağını” bildirdi. İşte yeni sınav sistemi hakkında bilgiler :

Üniversiteye girişte yeni dönem2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarınınhesaplanmasında adayların ortaöğretim başarılarının dikkate alınacağını bildirdi. YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından yapılan ”ÖSYS-2012 Ortaöğretim Başarı PuanlarınınHesaplanması”na ilişkin duyuruda, 6353 sayılı Kanunla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na eklenen geçici maddeye göre, ”Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk yükseköğretime giriş ve yerleştirme işlemlerine münhasır olmak üzere, bu kanunun 45’inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (d) ve (f) bentleri uyarınca adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları YÖK tarafından belirlenmiş usul ve esaslara göre hesaplanır” hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

YÖK tarafından 2547 sayılı Kanunun 45’inci maddesi uyarınca bu konuya ilişkin usul ve esasların, en son 17 Mayıs 2012 tarihli karar ile belirtildiği, ÖSYM -2012 Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Buna göre, 2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Bu şekilde hesaplanan OBP’nin yüzde 12’si merkezi sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır.”

Kaynak: AA
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ayşenur dedi ki:

  ben bu uygulamaya kesinlikle karşıyım. bu nedir anlamadım gerçekten ya. bizim okulda yaptığımız sınavlar ile ygs lys de yapılan sorular çok çok farklı. okuldaki sınavlar da işlediğimiz konular ağırlıklı çıkıyor klasik filan oluyor düşük aldığımız zamanlar oluyo. ygs ve lys de paragraf bilgisi anlam soruları çıkıyor. hemde okullarda kopya çeken var çekmeyen var bunu düşünmediniz mi ??????? bizim okulda olan kişiler çok karşı. Allah aşkına mantıklı şeyler yapın bir meslek hayalim var onu da elimden almayı daha doğrusu ELİMİZDEN !!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Kartal dedi ki:

  5le çarpmıyorsunuz yalnızca bu şekilde söylenmemiş.
  diploma notunuzun yani lise 1,2,3,4 ortalaması olan notu 5 ile çarpıp yüzde 12sini alıcaksınız.

  bu durumda 4 yıl sonunda diploma ortalamanız en az 80 olmalı bence.

  diploma notunuz 80 olduğu taktirde;

  80×5=400

  (400×12)/100 = 48

  düşünün artık ortalamanız 80 olduğunda dahi sınava eklenicek ek puanınız 48 oluyor. bu durumda kesinlikle 80nin altına düşürmeyin derim. hatta üstüne çıkmaya çalışın.

  bop sistemi pek de işimize yaramadı anlıyacağınız.

 3. enes bozkurt dedi ki:

  arkadaşlar; burada lise 1.2.3.4. teki okul bitirme ortalaması…. yani lise diploma ortalamanızı 5 ile çarpmanızı istiyor.
  çarpım sonucu;sizin üniversite puanınızı belirliyor.
  örneğin:diploma puanınız 70 olsun…
  70×5=350 yapıyor. yani sizin üniversite puanınız 350 oluyor.
  80×5=400 yani bu puanda üniversite puanınız oluyor.
  bu nedenle yazılıdan aldığınız notlar sizin geleceğinizi belirliyor.
  benim ablam şuan 9. sınıf ve ablamda bu sistemi kapsadığı için karne ortalamasını yüksek tutmaya çalışıyor.(umarım faydam olmuştur )teşekkürler…

  1. enes bozkurt dedi ki:

   hatta ablamın karne ortalamasını söyleyebilirim.
   ortalaması şuan 75. o şuan karne ortalamasını 80 veya 85 yapmaya çalışıyor.
   75×5=375 şuan ortalaması.
   ama eğer 80 veya 85 yaparsa
   80×5=400
   85×5=425 olur inşallah…
   sizde ortalamalarınızı umarım iyi tutarsınız …
   sorunuz olursa cevaplayabilirim…

 4. Mustafa dedi ki:

  Cevaplarsanız çok sevinirim

 5. Mustafa dedi ki:

  ben anlamadım şimdi oratöğretim puanı derken(liseyimi ) kast ediyor.?

 6. ibrahim dedi ki:

  slm arkadaslar adım ıbrahım hangı sınv hakında olursa olsun ygs lys kpss dgs askerı sınavlar polıslık farketmez kac paunla nerelere gıderım gıbı butun sorunlarınız ıcın ben hazırım umarım sızlere yardımcı olurum sımdıden hepınıze bsarılar numarum 05369176018 acıktır her zaman

 7. efsun dedi ki:

  güzelmis sevdim

 8. saane dedi ki:

  İyi, hoş, good.

 9. ağmet dedi ki:

  arkadaslar 193 puanım var sızce istanbulda hangı bolumlerı kazanabılırım?

Yorum Yaz