Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

İlk Ve Son Halife Kimdir?

Bu yazımızda ilk ve son halife kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Halifelik, peygamberliğin sona ermesinden sonra İslam devletlerinin başına vekil olarak bir idarecinin geçmesi önemini taşıyarak sonrasında gelen anlamında kullanılan halife sözünden türeyerek oluşturulmuş bir kelime olup, bir makamı ifade etmektedir.

 

Halifelik makamında bulunmak, peygamberin sünnetini Allah’ın emirlerini uygulamaya gücü yetme durumunda olmaktadır. Halifelik, Peygamber (a.s.)’ın işaretiyle başlamış ve İslam devletlerinde yükselerek devam etmiştir.

İlk Halife Hazreti Ebubekir (r.a.), son halife Abdülmecid Efendi’dir. Hazreti Ebubekir (r.a.) ile 632 yılında başlayan halifelik Abdülmecid Efendi ile 1924 yılında son bulmuştur. Yaklaşık 1300 sene İslam devletlerinin ve Müslümanların başında olan halife ve halifelik makamı, şuanda lav edilmiştir.

Halifelik için, ahkamı şeriyyenin tenfizi, emanetin ehline tevdii, şura ve biat temel yapı taşlarını oluşturur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Leman Allahverdiyeva dedi ki:

  Bence ilk halife kim olmuştur

 2. abdulcabbar huseyınıov dedi ki:

  cok güzel yazı ama ilk halife peygamberimiz değil mi

  1. Osman güven dedi ki:

   Halife peygamber vekili. Din adamı siyasi bilimci. Ülkenin kadısı gibi

 3. Ecrin dedi ki:

  İşte bu çok iyi oldu. ilk halife kimdir kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 4. rümeysa dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir yazı olmuş çok faydalandım

 5. aleyna dedi ki:

  ilk ve son halife araştırmasını yaparken bu yazınızdan faydalandım çok güzel olmuş kısaca cevap vermemişsiniz açıklama yapmışsınız bu da yazıyı daha yararlı yapmış.

  1. şeyma dedi ki:

   yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz