İlk Türk Destanları Nelerdir Ve Kimlere Aittir?

Bu yazımızda ilk Türk destanları nelerdir ve kimlere aittir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Destanlar, milletlerin yaşadıkları afetler, felaketler, savaşlar ve barışlar, coşkulu yiğitlik olayları karşısında sözlü olarak eğitici ve öğretici bir şekilde aktarılan sözlü edebiyat ürünleridir. Destanlarda olağanüstü durumlarla olağanüstülüklerle mücadele edilir.

Destanlar, milletlerin yiğitlikleri, başarıları, zaferleri nispetin oluşmaktadır. Tarih boyunca Türk devletlerinde birçok destan anlatılagelmiştir. İslam’dan önce ve İslam’dan sonra birçok destan yaşanmıştır.

Türkler savaşçı ve mücadeleci bir millet oldukları için sürekli mücadele içinde geçen hayatları destanlara kolaylıkla konu olmuştur.

İlk Türk destanları şu şekildedir:

İslamiyet öncesi;

*Yaratılış Destanı: Altay – Yakut Destanı

*Alper Tunga Destanı: Sakalar

*Şu Destanı: Sakalar

*Oğuz Kağan Destanı: Hunlar

*Bozkurt Destanı: Göktürkler

*Ergenekon Destanı: Göktürkler

*Türeyiş Destanı: Uygurlar

*Göç Destanı: Uygurlar

İslamiyet sonrası;

*Saltuk Buğra Han Destanı: Karahanlılar

*Manas Destanı: Kırgızlar

*Danişmendname: Danişmentliler

*Timur ve Edige Destanları: Tatar – Kırım

Battal Gazi Destanı, Dede Korkut, Köroğlu, Seyyid Battal Gazi, Genç Osman, Kuvayı Milliye, Çanakkale Destanı, 15 Temmuz Destanı da diğer destanlardır.

15 Temmuz’daki Milli İrade, Milli Eğitim müfredatında yer almaktadır. Genç, yaşlı, kadın, ihtiyar ve toplumun her kesiminden insan el ele vererek aynı bayrak, aynı vatan, aynı devlet için mücadele etmiştir.

Destanlar, milletin azim ve kararlılığının olağanüstü kriz anlarında vatan müdafaasında ve kurtuluş anlarında nasıl ortaya çıktığını anlatır. Bu nedenle gelecek nesiller için eğitici ve öğreticidir.

İlk Türk Destanları Nelerdir Ve Kimlere Aittir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

1 yorum

  1. Bu yazıda yer alan ilk Türk destanları ile ilgili bilgiler çok isabetli ve tam bilgiler olmuş bu bilgiler de hiç eksik yok gerek ödevimde gerekse sınav çalışmalarımda bu yazınızı rahatlıkla kullandım.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.