Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

İletişimi Kolaylaştıran Davranışlar

İletişim, insanların birbirleri ile anlaşmak ya da kendilerini ifade etmek amacı ile kullanmış oldukları bir yoldur. Fakat bir iletişimin en sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bazı dikkate alınması gereken durumlar vardır. Her insan öncelikle başka bir insan ile kurduğu iletişimin sağlıklı olmasına özen göstermesi gerekmektedir. İletişimi kolaylaştıran ve daha sağlıklı olmasını sağlayan bazı durumlar bulunur. Peki bu iletişimi kolaylaştıran şeyler nelerdir? Bir insan ile iletişime geçerken nelere dikkat etmek gerekmektedir? Bu soruların cevabını bilirseniz, insanlar ile kurduğunuz iletişimin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir insan ile iletişime kurmadan önce insanın bencil duygulardan arınması önemlidir. Çünkü biz ne kadar konuşmak ve kendimizi ifade etmek istesek de, karşı tarafı da dinlememiz gerekmektedir. Bu yüzden bir insan ile konuşurken o insanın sözünü kesmemeliyiz. Karşımızdaki insanın konuşması bitene kadar onu dinlemeli ve konuşması bittikten sonra biz konuşmaya başlamalıyız. Aksi durumda karşımızdaki insana saygısızlık etmiş oluruz. Bu durum da kurulan iletişimin sağlıksız olmasına sebep olur.

Sağlıklı iletişimin bir diğer önemli yolu da empati kurmaktan geçmektedir. Karşımızdaki insan bize bir şey anlatırken onu daha iyi anlamak için kendimizi onun yerine koyabiliriz. Yani bir insana karşı daha anlayışlı olursak, o insanı daha iyi anlayabilir ve bu sayede kendimizi de daha iyi ifade edebiliriz. Bu sayede sağlıklı bir iletişim kurmuş oluruz.

İletişimi Kolaylaştıran Davranışlar Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz