Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Adalet İle Zulüm Bir Arada Bulunmaz Sözünün Anlamı

Bir toplumun mutlu ve huzurlu bir şekilde hep bir arada yaşaması için, o toplumda bulunması gereken en önemli şey elbette ki, adalettir. Toplum içerisinde yaşayan her insan bir takım haklara sahiptir. İnsan haklarının korunması, haklı ile haksızın ayırt edilmesi ve insanların kendilerini güven içerisinde hissetmesi adalet ile ilgilidir. Bu yüzden toplum için en önemli kavramlardan birinin adalet olduğunu söyleyebiliriz. Adaletin olduğu yerlerde, insan haklarını hiçe sayan hiçbir kavramın bulunması söz konusu olamazdır. Özellikle de insanların zulme uğramaması için her toplumda adalet şart olmaktadır.

Bir yerde adalet var ise, o yerde zulüm kavramının olmaması gerekmektedir. Çünkü insanların zulme uğraması demek, insan haklarının çiğnenmesi ve bir insanın bu durumda zarara uğraması anlamına gelmektedir. İnsan haklarına zarar veren ya da saygı duymadan hareket eden insanların adalet ile cezalandırılmaları gerekmektedir. Çünkü bir toplumda adaletin bulunmaması bu insanların rahatça hareket edebilmelerine yol açmaktadır. Fakat adalet zulme düşman bir kavramdır.

Toplum içerisinde yaşayan insanlar, o toplumun adalet anlayışı kabul etmek ve yaşantısını bu duruma göre şekillendirmek zorundadır. Adaletin olması, insanların zulüm yapmalarına engel olmaktadır. Fakat kimi zaman adalet anlayışına uymayan hareketlerde bulunan insanları görebilmekteyiz. Bu insanlar cezalandırılır. Bu ceza ise hem diğer insanlara örnek olarak onlar üzerinde caydırıcı bir etkiye sahip olur, hem de suçlunun cezasını çekmesine sebep olur.

Adalet İle Zulüm Bir Arada Bulunmaz Sözünün Anlamı Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz