İglolarda Neden Pencere Yoktur?

Aşağıda iglolarda neden pencere yoktur kısaca olarak ele alacağız.

Eskimolar, uzun yıllar önce sıcak ve soğuk bakımından kurak ve çorak bölgelerde yaşayan insanlar olarak bilinmektedir. Eskimolar gibi yaşamayı sürdüren çok az insanlar kalmıştır. Bu dünyada geçim sağlamak için yapılan faaliyetlerin devam ettirilmesi bakımından yapılmaktadır.

Eskimolar yaz aylarında çadırlarda kalmaktadır. Kış aylarında bu mümkün değildir. Kış aylarında ise buzdan ve kardan barınaklar yapmaktadırlar. Eskimoların buzdan ve kardan yaptıkları eserlere iglo denir. İgloların özel bir yapım şekli bulunmaktadır. İglolarda pencere bulunmaz ve kapı yerin biraz altında bulunmaktadır.

İglolarda giriş ve çıkışlar yerin biraz daha altından yapılan kapılarla sağlanmaktadır. Böylece eserin içi soğuktan korunmaktadır. Buzların boş kısımları da karla kaplanmakta ve soğuk havanı içeri girmesi önlenmektedir. İglolarda pencere bulunmaz. Bunun nedeni içeride hava sirkülasyonunun olmamasını sağlamaktır. Böylece soğuk havadan korunulur.

Soğuk hava insan vücudunda çeşitli hastalıkların yaşanmasına neden olur. Bu da insanların ölümüne yol açar. Soğuk havadan korunmak için kar kalınlığı da önemlidir. Genelde karla direk temas halinde olmak soğuğun yayılma etkisiyle insanlara zarar verebilir. İglolarda iç kısımlar soğuk havanın izale edilmesi için kullanılmaktadır. Kapının yer seviyesinden daha altta bulunması da içerinin havasının korunmasına neden olur.

Buz kalıpları ile karın sıva ile kullanılmasıyla inşa edilen iglolar ısı ve sıcaklık dengesi bakımından insanları soğuktan korumaktadır.

İglolarda Neden Pencere Yoktur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.